„Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne” w Muzeum Warszawskiej Pragi

„Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne” w Muzeum Warszawskiej Pragi
Please Add Photos <br> to your Gallery

W Muzeum Warszawskiej Pragi rozpoczęła się wystawa „Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne”. Obok znanych prażan, jak Agnieszka Osiecka, Stefan Wiechecki „Wiech” czy Jan Wedel, przywołane zostały także osoby zapomniane lub mniej kojarzone z Pragą.

W Muzeum Warszawskiej Pragi rozpoczęła się wystawa „Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne”. Znalazły się na niej sylwetki siedemnastu postaci, których życie splotło się z prawobrzeżnymi dzielnicami Warszawy. Obok znanych Prażan, jak Agnieszka Osiecka, Stefan Wiechecki „Wiech” czy Jan Wedel, przywołane zostały także osoby zapomniane lub mniej kojarzone z tą stroną miasta.

Każda z postaci ukazana jest poprzez zestawienie oficjalnego, zawodowego wizerunku z tym całkiem prywatnym, związanym z domem, rodziną i życiem na Pradze. Eksponowane zdjęcia i przedmioty codziennego użytku pochodzą ze zbiorów do tej pory niepokazywanych lub udostępnianych jedynie okazjonalnie. Wystawę można zwiedzać można do 15 maja 2016 roku w godzinach otwarcia muzeum.

„Pomysł na wystawę zrodził się podczas realizacji cyklu spotkań z osobami istotnymi dla historii i rozwoju prawobrzeżnej Warszawy, zatytułowanego właśnie Prawobrzeżni. Ze względu na duże zainteresowanie zdecydowaliśmy się rozwinąć temat w formie wystawy oraz publikacji, która ukaże się w 2017 roku. Chcemy, aby dzięki wystawie mieszkańcy Pragi i prawobrzeżnych rejonów miasta mogli poczuć się dumni, że są stąd. Warszawiakom i osobom spoza stolicy chcemy zwrócić uwagę na potencjał, jaki prawa strona miasta zawsze miała i który inspiruje dziś kolejnych twórców i działaczy”, mówi Katarzyna Kuzko-Zwierz, kierownik Muzeum Warszawskiej Pragi.

Zwiedzający będą mogli m.in. zgłębić historię życia Juliana Różyckiego (1834–1919), założyciela słynnego bazaru, farmaceuty, przedsiębiorcy i społecznika; Kazimierza Szpotańskiego (1887–1966) – inżyniera elektryka, pioniera przemysłu aparatów elektrycznych, współzałożyciela i wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich; rodziny Majlertów (Meylertów) – warszawskich ogrodników, rodziny Geberów, właścicieli Farbiarni Parowej i Pralni Chemicznej „Ch. Geber”, jednej z pierwszych firm założonych w Warszawie przez kobietę; oraz Heleny Rzeszotarskiej (1979–1976) – pedagoga, założycielki i właścicielki szkoły żeńskiej na Pradze, której tradycje kontynuuje dziś praskie Liceum im. Ruy Barbosy.

W programie znalazło się także wiele wydarzeniach towarzyszących. Najbliższe z nich, warsztaty gwary warszawskiej prowadzone przez Stowarzyszenie Gwara Warszawska i Muzeum Warszawskiej Pragi, odbędą się w sobotę 27 lutego w godz. 11.00-13.00. Materiału do warsztatów dostarczy literatura, piosenki, filmy, a zwłaszcza twórczość Stefana Wiecheckiego „Wiecha” – warszawskiego pisarza, satyryka i dziennikarza, autora „Cafe pod minogą” oraz niezliczonych felietonów. To od jego pseudonimu gwara warszawska nazywana jest „wiechem”. Na warsztaty organizatorzy zapraszają całe rodziny. Na mniejszych warszawiaków będzie czekała sala zabaw, gdzie dzieci będą miały okazję poznać gwarę warszawską dzięki przygotowanym specjalnie dla nich zabawom. Pełny program wydarzeń towarzyszących wystawie oraz warunki uczestnictwa w warsztatach są dostępne na stronie Muzeum Warszawskiej Pragi.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze