fbpx

Złote Globy 2020 rozdane – podsumowanie gali i lista laureatów

Złote Globy 2020 rozdane – podsumowanie gali i lista laureatów
Złote Globy 2020, Quentin Tarantino odbiera nagrodę za najlepszy scenariusz do filmu "Pewnego razu... w Hollywood". (Fot. materiały prasowe)

W nocy z 5 na 6 stycznia czasu polskiego rozdano Złote Globy 2020 – najważniejsze, zaraz po Oscarach, nagrody filmowe i telewizyjne, przyznawane corocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Kto wygrał, a kto okazał się wielkim przegranym? Prezentujemy pełną listę tegorocznych zwycięzców.

77. ceremonia wręczenia Złotych Globów za nami. Wydarzenie co roku wzbudza ogromne emocje i jest niezwykle ważne dla wszystkich miłośników kinematografii. Tegoroczna gala odbyła się w hotelu Beverly Hilton w Beverly Hills i zgromadziła ponad 1300 gości, w tym wiele znakomitych nazwisk ze świata kina i telewizji. Imprezę po raz piąty poprowadził brytyjski aktor, komik i reżyser, Ricky Gervais.

W tym roku ciężko było wskazać jednego, wyraźnego faworyta. Nominacje do tegorocznych nagród ogłoszono 9 grudnia 2019 roku w Los Angeles. Najwięcej, bo aż sześć szans na statuetkę otrzymała „Historia małżeńska” w reżyserii Noah Baumbacha, ze Scarlett Johansson i Adamem Driverem w rolach głównych. Pięć nominacji przyznano „Irlandczykowi” Martina Scorsese oraz „Pewnego razu… w Hollywood” Quentina Tarantino. Cztery nominacje otrzymały natomiast filmy „Joker” Todda Phillipsa oraz „Dwóch papieży” Fernando Meirellesa, a także seriale „Czarnobyl”, „The Crown” i „Niewiarygodne”. Pełną listę nominowanych znajdziecie tutaj: Ogłoszono nominacje do Złotych Globów 2020.

Wyniki tegorocznych Złotych Globów jak zwykle przyniosły kilka ogromnych zaskoczeń. Łącznie rozdano dwadzieścia siedem nagród. Największym filmowym zwycięzcą okazał się Quentin Tarantino i jego film „Pewnego razu… w Hollywood”, który zdobył statuetkę w trzech kategoriach – za najlepszy film komediowy lub musical, najlepszy scenariusz oraz za najlepszego aktora drugoplanowego (tu nagrodę odebrał Brad Pitt).

View this post on Instagram

Quentin Tarantino – Best Screenplay – Motion Picture – Once Upon a Time… In Hollywood (@onceinhollywood). Photo by Alexi Lubomirski (@alexilubomirski). #GoldenGlobes

A post shared by Golden Globes (@goldenglobes) on

Dwie statuetki otrzymały filmy: „Joker” (najlepszy aktor – Joaquin Phoenix i muzyka), „Rocketman” (najlepszy aktor drugoplanowy w filmie komediowym lub musicalu – Taron Egerton i najlepsza piosenka) oraz „1917” (najlepszy film dramatyczny i najlepsza reżyseria – Sam Mendes).

Sporym zaskoczeniem był brak nagrody dla „Irlandczyka” oraz „Dwóch papieży”, a także tylko jeden Złoty Glob (za najlepszą aktorkę drugoplanową dla Laury Dern) dla sześciokrotnie nominowanej „Historii małżeńskiej”.

W kategoriach telewizyjnych nie wyłoniono jednego, wyraźnego zwycięzcy. Po dwie statuetki trafiły na konto seriali „Sukcesja”, „Fleabag” oraz „Czarnobyl”.

Nagrodę specjalną za całokształt twórczości i wybitny wkład w rozwój telewizji przyznano Ellen DeGeneres (nagroda Carol Burnett, przyznana po raz drugi). Wyróżnienie za zasługi w dziedzinie kultury i rozrywki otrzymał również Tom Hanks (nagroda im. Cecila B. DeMille’a, przyznawana od 1952 roku).

View this post on Instagram

Ellen DeGeneres (@theellenshow) – Recipient of the Carol Burnett Award. Photo by Alexi Lubomirski (@alexilubomirski). #GoldenGlobes

A post shared by Golden Globes (@goldenglobes) on

Laureaci Złotych Globów 2020 w kategoriach filmowych

Najlepszym filmem dramatycznym okazał się „1917” w reżyserii Sama Mendesa (polska premiera 24 stycznia). Statuetka za najlepszą komedię lub musical trafiła do Quentina Tarantino za „Pewnego razu… w Hollywood”, w kategorii najlepszy film zagraniczny zwyciężył natomiast „Parasite” w reżyserii Bonga Joon-ho.

Złotym Globem za najlepszego aktora w filmie dramatycznym nagrodzono Joaquina Phoenixa („Joker”). Najlepszą aktorką w tej kategorii okazała się Renée Zellweger („Judy”).

View this post on Instagram

Renée Zellweger – Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Drama – Judy (@judythefilm). Photo by Alexi Lubomirski (@alexilubomirski). #GoldenGlobes

A post shared by Golden Globes (@goldenglobes) on

Za rolę męską w komedii lub musicalu został nagrodzony Taron Egerton, („Rocketman”), za rolę damską – nominowana po raz pierwszy Awkwafina („Kłamstewko”, polska premiera 24 stycznia). Za role drugoplanowe wyróżniono natomiast Laurę Dern („Historia małżeńska”) i Brada Pitta („Pewnego razu… w Hollywood”), który podczas odbierania statuetki zażartował z plotek krążących na temat jego życia prywatnego.

Dużo emocji wywołała wypowiedź Joaquina Phoenixa. Aktor odbierając nagrodę za najlepszą rolę męską w filmie dramatycznym powiedział: Wszyscy doskonale wiemy, że nie ma czegoś takiego jak piep***ny najlepszy aktor. Nie ma między nami rywalizacji. Słowa podziękowania skierował do reżysera filmu „Joker”, Todda Philipsa, a także swojej narzeczonej, Rooney Mary. Phoenix nawiązał również do zmian klimatycznych i ostatnich wydarzeń z Australii oraz podziękował organizatorom imprezy za serwowanie podczas ceremonii wyłącznie dań wegańskich. Całą przemowę możecie obejrzeć poniżej.

Nagrodę za najlepszą reżyserię ponownie otrzymał Sam Mendes („1917”), a autorem najlepszego scenariusza okazał się Quentin Tarantino, który odebrał trzecią statuetkę za film „Pewnego razu… w Hollywood”.

Złoty Glob za najlepszą muzykę po raz pierwszy trafił do kobiety – Hildur Guðnadóttir odebrała nagrodę za ścieżkę dźwiękową do filmu „Joker”. Statuetka za najlepszą piosenkę trafiła natomiast do Eltona Johna za utwór „(I’m Gonna) Love Me Again” do filmu „Rocketman”. Złotym Globem za najlepszy film animowany nagrodzono „Praziomka”.

Laureaci Złotych Globów 2020 w kategoriach telewizyjnych

Złote Globy przyznawane są również produkcjom telewizyjnym. Statuetkę za najlepszy serial dramatyczny przyznano „Sukcesji”, natomiast nagrodę za najlepszy serial komediowy lub musical otrzymali twórcy serialu „Fleabag”. W kategorii miniserial lub film telewizyjny zwyciężył „Czarnobyl”.

View this post on Instagram

Fleabag (@bbcfleabag) – Best Television Series – Musical or Comedy. Photo by Alexi Lubomirski (@alexilubomirski). #GoldenGlobes

A post shared by Golden Globes (@goldenglobes) on

Za rolę w serialu dramatycznym wyróżniono Briana Coxa (ponowne zwycięstwo „Sukcesji”) oraz Olivię Coleman („The Crown”). Najlepszymi aktorami w serialu komediowym lub musicalu okazali się Ramy Youssef („Ramy”) oraz Phoebe Waller-Bridge (kolejna wygrana serialu „Fleabag”). Nieobecny na gali Russel Crowe („Na cały głos”), a także Michelle Williams („Fosse/Verdon”) otrzymali statuetki za najlepsze role w miniserialu lub filmie telewizyjnym. Złote Globy za drugoplanowe role w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym trafiły natomiast do Patricii Arquette („The Act”), która w swoim przemówieniu nawiązała do konfliktów politycznych oraz Stellana Skarsgarda („Czarnobyl”).

Mocnym fragmentem gali była również inspirująca wypowiedź Michelle Williams. Aktorka odbierając nagrodę za rolę w serialu „Fosse/Verdon” odniosła się do zbliżających się w Stanach Zjednoczonych wyborów prezydenckich oraz kwestii praw reprodukcyjnych kobiet.