fbpx

Agra: Tadż-Mahal

Agra: Tadż-Mahal

Trudno o bardziej rozpoznawalny, wyrazisty i piękny symbol Indii niż Tadż Mahal.
Dla mniej wtajemniczonych: Tadż Mahal to imponujące, lśniące bielą mauzoleum z charakterystyczną kopułą. Wzniesione kilkaset lat temu w Agrze. Jeden z cudów świata. Znany z niezliczonej ilości zdjęć, broszur i folderów reklamowych. Powstał jako dowód miłości i pamięci Szahdźahana dla ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obowiązkowe miejsce na trasie większości wycieczek. I tak dalej, i tak dalej.

Nie chcemy dublować przewodników, chcemy opowiedzieć jak nam było w Agrze, i jakie wrażenia stamtąd przywieźliśmy. Zatem, naszym zdaniem – tak, zdecydowanie warto wybrać się do Tadż Mahal. Pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy kiedy zobaczyłam go w całej okazałości to „…jest doskonale piękny…”. Zadziwia doskonałą harmonią, elegancją, wyrafinowaniem, a jednocześnie prostotą. „Pochłania” swoim pięknem. I choć nic się w nim nie dzieje, zagarnia wzrok i uwagę na wiele godzin. Tłumy odwiedzających nie odbierają mu uroku, a zagraniczni turyści szybko zapominają o tym, że to jedno z najdroższych miejsc w Indiach. I, że za bilet zapłacili prawie 40 razy więcej niż miejscowi ( Hindusi 20 rupii, turyści zagraniczni 750rupii!). I tak było warto!

Oglądaliśmy Tadż z każdej strony i o każdej porze dnia. Poranek i popołudnie spędziliśmy w Tadż. Wieczorem, wybraliśmy się na drugą stronę rzeki Jamuny aby podziwiać go o zachodzie słońca. Agra jest jednym z bardziej komercyjnych miast w Indiach. Rikszarze dość nachalnie proponują swoje usługi. A kupując wodę mineralną warto patrzeć na cenę nadrukowaną na butelkach, bo sprzedawcy podają ją w zależności od własnego „widzi mi się”. Podobno trzeba też uważać na kieszonkowców, chociaż my nie mieliśmy z nimi do czynienia. Ale to wszystko drobiazgi, odchodzą kiedy wspomina się wspaniałości Agry. A tarasowe śniadanie z widokiem na Tadż Mahal może być kulinarnym i estetycznym doznaniem, które będziemy czuć i pamiętać dużo dłużej niż najdłuższą podróż po Indiach!

Tekst: Joanna Grzymkowska – Podolak