1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Rusza 11. Festiwal Ogrody Muzyczne - zapraszamy do Ogrodów Europy

Rusza 11. Festiwal Ogrody Muzyczne - zapraszamy do Ogrodów Europy

Od 15 lipca Tematem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu będzie twórczość polskich artystów, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii kultury europejskiej. W trakcie imprezy odbędzie się 9 koncertów i ponad 20 projekcji audiowizualnych, w tym 5 przedstawień operowych, 5 przedstawień baletowych i 13 filmów o sztuce i twórcach kultury. Festiwal zaszczycą swoją obecnością wyjątkowi goście z zagranicy, m.in. Silvana Deluigi, Isabel Karajan, Karuzela Group, The Swingle Singers. 11. Festiwal Ogrody Muzyczne realizowany jest w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Festiwal zainauguruje koncert „Polak, Węgier, dwa bratanki”, w trakcie którego wykonane zostaną utwory polskich i węgierskich kompozytorów XX wieku (Béla Bartók, Zoltán Kodály, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski). Wydarzenie to jest ukłonem w stronę Węgier, kraju, którego prezydencja w Unii Europejskiej właśnie dobiegła końca. W koncercie pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, w której składzie zagrają zagraniczni muzycy, zrzeszeni w Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych. Solistą będzie wybitny węgierski pianista Bálint Zsoldos. Współorganizatorami koncertu są Sinfonia Iuventus i Węgierski Instytut Kutury.

W kolejnych tygodniach Festiwalu z koncertami na żywo wystąpią goście specjalni: Silvana Deluigi z programem „Tangos”, Isabel Karajan w roli narratora wraz z Zespołem Kameralnym pod batutą Wojciecha Michniewskiego zaprezentuje „Historię żołnierza” Igora Strawińskiego, Jura Margulis w recitalu fortepianowym z muzyką Franciszka Liszta, rodzinne trio fortepianowe Daroch Trio, które zagra utwory Arnolda Schönberga i Dymitra Szostakowicza. Anna Radziejewska zaśpiewa pieśni dwóch najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku: Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego, formacja Karuzela Group wykona w niezwykłej aranżacji piosenki Agnieszki Osieckiej, Nils Henryk Asheim z zespołem Gjertrud’s Gipsy Orchestra – specjalnie dla Ogrodów Muzycznych artyści zgodzili się zmienić nazwę na Chopin’s Gipsy Orchestra – zaprezentują oryginalne aranżacje mazurków Fryderyka Chopina. Na zakończenie Festiwalu wystąpi gwiazda – formacja muzyczna śpiewająca a cappella, specjalizująca się w repertuarze jazzowym i muzyce klasycznej – The Swingle Singers. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród muzycznych, dwukrotnie był nominowany do Grammy Awards.

Wśród prezentacji najlepszych zarejestrowanych w ostatnich latach przedstawień operowych publiczność Ogrodów Muzycznych będzie miała wyjątkową okazję zobaczyć projekty zrealizowane przy udziale wybitnych polskich artystów: „Pasażerkę” Mieczysława Weinberga wyreżyserowaną w 2010 roku przez Davida Pountneya najpierw na Festiwalu w Bregenz, potem zaś na scenie warszawskiego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, oraz „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego w kontrowersyjnej inscenizacji Krzysztofa Warlikowskiego i Małgorzaty Szczęśniak. Przedstawienie zrealizowano w Paryżu, w Opera National de Paris w 2009 roku. W trakcie Festiwalu pokazane będą również opery: „Katia Kabanova”, „Trojanie” i „Ariadna na Naxos”.

Balet to od zawsze mocna strona programu Festiwalu Ogrody Muzyczne. W tej edycji na szczególną uwagę zasługuje materiał o zmarłej niedawno Pinie Bausch – wielkiej tancerce i choreografce XX wieku, oraz porywający projekt taneczny zarejestrowany przez BBC TV w 2009 roku – Ballet Boyz „Święto wiosny”. To nowatorska, witalna i szalona wizja „Święta wiosny” Igora Strawińskiego, wykonanego przez zespół złożony zarówno z profesjonalnych tancerzy, jak i amatorów, reprezentujących skrajnie różne techniki tańca. Organizatorzy tegorocznych Ogrodów Muzycznych zaproszą widzów do świata wybitnego choreografa Matsa Eka. Pokazany zostanie projekt „Place”, do którego Ek zaangażował znakomitych tancerzy: Anę Lagunę i Michaiła Barysznikowa. Polskim akcentem w bloku baletowym będą dwa krótkie spektakle w choreografii Jerome Robbinsa zatańczone do muzyki Fryderyka Chopina, zatytułowane „Nocą” i „Koncert, czyli pułapki życia codziennego”.
 
Sylwetkom wielkich Polaków będą poświęcone wieczory z filmami muzycznymi i dokumentalnymi. Zaprezentowane zostaną dokumenty o polskich noblistkach: Marii Skłodowskiej-Curie i Wisławie Szymborskiej, a także film muzyczny o Krzysztofie Komedzie, reportaż z trasy koncertowej po Europie wybitnego pianisty Piotra Anderszewskiego oraz filmy biograficzne, których bohaterami są kompozytor Andrzej Panufnik i wielki twórca polskiego teatru i pantomimy – Henryk Tomaszewski. Na Festiwalu będzie można także obejrzeć malarski dokument „Świat według Bruegla” o filmie Lecha Majewskiego „Młyn i Krzyż”. Kwintesencją prezentacji polskich twórców będzie projekcja zarejestrowanego przez TVP w 2008 roku koncertu Krzysztofa Pendereckiego „Siedem bram Jerozolimy” z wizualizacją nominowanego do Oscara Tomasza Bagińskiego.

Każda projekcja audiowizualna poprzedzona zostanie spotkaniem-niespodzianką z wyjątkowymi i wybitnymi przedstawicielami polskiej kultury i sztuki. W poprzednich latach Festiwal gościł m.in. Andrzeja Wajdę, Janusz Gajosa, Mariusza Trelińskiego, Magdalenę Abakanowicz, Janusza Głowackiego, Ryszarda Kapuścińskiego i wielu innych.

Specjalną atrakcją Festiwalu będzie premiera dokumentu muzycznego wyprodukowanego przez Sony „Celine Dion w oczach świata”. To film dokumentujący światową trasę koncertową popularnej artystki z 2008 roku. Na prawie dwugodzinny materiał składają się fragmenty koncertów, prób, a przede wszystkim rozmowy z artystką, która odsłania wiele szczegółów ze swojego prywatnego życia. Przez cały czas widzom towarzyszą największe przeboje gwiazdy. Współorganizatorem pokazu jest HBO Polska.

Dziecięce Ogrody Muzyczne, realizowane w ramach akcji „Lato w mieście”, odbędą się 21 i 28 lipca o godz. 10.00. Tematem przewodnim spotkań z najmłodszymi będzie taniec i jego ewolucja, od prapoczątków, kiedy to taniec był podstawowym środkiem wyrazu, poprzez taniec ludowy, dworski, balet, na street dance kończąc. Zajęcia poprowadzą Bożena Kociołkowska, Irina Bohdanovich i Maciej Gąsiorek W trakcie spotkania 28 lipca prezentowane będą filmowe relacje z realizowanej od początku 2011 roku akcji edukacyjnej w szkołach podstawowych Warszawy, w ramach której dzieci brały udział w 4-miesięcznym kursie tańca.   Akcja została zrealizowana dzięki wsparciu Biura Edukacji m.st. Warszawy, a Fundacja Ogrody Muzyczne była jej współorganizatorem.  

Nowością festiwalową będzie plebiscyt publiczności na najlepszą projekcję audiowizualną prezentowaną w trakcie 11. Festiwalu Ogrody Muzyczne. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 14 sierpnia 2011 r., w trakcie koncertu finałowego. Zwycięska produkcja zostanie wyróżniona nagrodą „Złotej konewki” Ogrodów Muzycznych, a na wybranych uczestników plebiscytu czekać będą nagrody specjalne.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie

Festiwal Ogrody Muzyczne jest organizowany od 2001 roku. W swojej dotychczasowej historii zgromadził prawie 400 tysięcy widzów. Dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie odbywają się koncerty i projekcje festiwalowe, stanowi największą letnią salę koncertową stolicy, jednorazowo w namiocie festiwalowym zbiera się około 1200 osób. Co roku, w trakcie Festiwalu prezentowanych jest ponad 30 różnorodnych wydarzeń – koncertów muzyki XIX i XX w., projekcji audiowizualnych oper, przedstawień baletowych oraz filmów dotyczących sztuki i kultury.

Bilety i karnety w cenie: 5 zł i 50 zł (40 zł – karnet ulgowy) dostępne w sprzedaży od 1 lipca 2011 r., w kasach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Koncert finałowy (biletowany): 40 zł – bilet normalny, 20 zł – bilet ulgowy, dla posiadaczy karnetów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze