1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Prezent z historią na Walentynki

DESA Unicum, materiały prasowe
Na świecie kupowanie biżuterii na aukcjach staje się coraz popularniejsze, co pokazała m.in. spektakularna aukcja klejnotów Liz Taylor w Nowym Jorku.

W Polsce pierwszą aukcję biżuterii dawnej przed Świętami Bożego Narodzenia zorganizował dom aukcyjny DESA Unicum. Kolejna okazja do licytowania unikatowych kosztowności w różnych stylach i z różnych epok już w lutym, na kilka dni przed Walentynkami.

Wspomniana aukcja biżuterii Liz Taylor, która odbyła się w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku w grudniu była absolutnym rekordem: kolekcja filmowej gwiazdy została sprzedana za ponad 116 milionów dolarów, a samą wystawę obejrzało 26 tysięcy zwiedzających! W Polsce aukcję biżuterii, także w grudniu 2011 roku, zorganizował dom aukcyjny DESA Unicum. Unikatowe wyroby sztuki jubilerskiej przyciągnęły osoby poszukujące wyjątkowych prezentów na Święta, a także tych, którzy zapragnęli nabyć oryginalną biżuterię, odróżniającą się od oferowanych współcześnie wyrobów jubilerskich. Kolejna, walentynkowa Aukcja Biżuterii odbędzie się 9 lutego 2011 r. Kilka dni przed Świętem Zakochanych pod młotek pójdzie ponad 70 pięknych przedmiotów dla pań i panów.

W katalogu aukcji znalazła się wyjątkowa biżuteria polska, austriacka i rosyjska z okresu secesji i art déco: bransolety, kolczyki, pierścionki, naszyjniki. Sztuka jubilerska z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia jest dziś, jak pokazała poprzednia aukcja w DESIE Unicum, najbardziej poszukiwana.

Każda z epok nadawała biżuterii oryginalne cechy, wprowadzała nowe kształty i rozwiązania formalne. W związku z tak wielką różnorodnością stylów, w katalogu każdy znajdzie dla siebie i dla swoich bliskich coś pięknego i niepowtarzalnego – od niedrogich precjozów z granatów, korali czy ametystów, po piękną platynową biżuterię oszronioną niezliczoną ilością diamentów.

Ozdoby art déco przyjęły formy geometryzujące, charakteryzujące się symetrią i prostotą, niekiedy wręcz kubistyczne. W tym okresie wprowadzono także nowe, specjalne szlify kamieni: bagietowy, trapezowy oraz trójkątny. Styl ten koncentrował się na wzornictwie, wiele znakomitych dzieł powstawało anonimowo, nie były sygnowane, a właściciele nie znali nawet narodowości ich autorów. Był to styl szeroko rozpowszechniony i zunifikowany. Biżuteria z tego czasu jest piękna a zarazem nowoczesna, wyrafinowana w swej prostocie i dostosowana do aktywnego trybu życia, przez co uwielbiają ją także współczesne kobiety.

W katalogu aukcji warto zwrócić uwagę również na późniejsze wyroby  - np. pierścionek z lat 50. z białego złota dekorowanego około dziesięciokaratowym akwamarynem i szesnastoma brylantami. Akwamaryny, niebieskozielone kamienie szlachetne, stały się bardzo popularne po wybuchu II wojny światowej. Cena wywoławcza pierścionka to 6 000 zł.

Ostatnio, zarówno w Europie, jak i w samej Rosji, wśród kolekcjonerów obserwować można duże zainteresowanie rosyjską biżuterią. Sztuka złotnicza w Rosji pozostawała w orbicie wpływów europejskich i rozwijała się zgodnie z tą tradycją. Stylistycznie wzory biżuterii wiążą się z panującymi w danych epokach stylami: barokiem, rokoko, klasycyzmem czy Art Nouveau. W katalogu znajdują się m.in. rosyjskie brosze, bransolety i kolczyki.

Pełna oferta aukcji znajduje się na stronie .

Aukcja odbędzie się 9 lutego 2012 r. o godz. 19 w Domu Aukcyjnym DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, gdzie od 26 stycznia oglądać można wystawę przedmiotów, które znalazły się w katalogu aukcji.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze