fbpx

Filmy z modą w tle

Filmy z modą w tle
Mat.pras.

Gdzie w filmie szukać modowych inspiracji? Dla mnie to będą przede wszystkim filmy z Audrey Hepburn.
Niezapomniane „Śniadanie u Tiffany”ego” (1961) – mała czarna , duże okulary i mnóstwo wdzięku. Także „Sabrina”(1954) i wspaniałe projekty Huberta de Givenchy, „Zabawna buzia” (1957), w którym intelektualistka staje się modelką i znajduje miłość w osobie fotografa , a także kulisy świata mody i sesji do kolorowych magazynów.

Bezpośrednie nawiązanie do Holly Golightly (postaci z „Śniadania u Tiffany’ego) znajduje się filmie „Miłość i inne nieszczęścia”(2006) , gdzie główna bohaterka nie kryje swej fascynacji tą postacią. Tu także poznajemy od kulis wielka modę. Oczywiście nie można nie wspomnieć o nieco przerysowanym, ale na pewno prezentującym najnowsze ówczesne kolekcji, filmie „Diabeł ubiera się u Prady” (2006)- ile tam pojawia się ubrań!!

Niezapomnianą stylizację – biała męska koszula, czarne wąskie spodnie i czarny bob (fryzura)odnajdziemy w filmie „Pulp Fiction” (1994). Należy też wymienić „Seks w wielkim mieście”, który jest kopalnią modowych pomysłów – moim zdaniem serial był bardziej odkrywczy, ale w filmie (obydwu częściach) też można znaleźć sporo modowych ciekawostek, a postać Carrie Bradshaw , choć nie istnieje, jest ikoną mody.

Ciekawostką może być też film Roberta Altmana o świecie mody „Pret-a-porter”(1994), a w nim polski akcent w postaci Kasi Figury. Dla poszukujących perfekcji w stylizacji polecam „Spragnieni miłości” (2000) , niewątpliwie został stworzony dla estetów.

Można by wymieniać jeszcze długo, ale lepiej zacząć oglądać…