1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Mocne i zdrowe rzęsy? Oto sposoby na ich pielęgnację oraz odżywienie

Mocne i zdrowe rzęsy? Oto sposoby na ich pielęgnację oraz odżywienie

Fot. materiały partnera
Fot. materiały partnera
Rzęsy - jak każde inne włosy - wymagają odpowiedniej pielęgnacji i odżywienia. Można im to zapewnić jedynie stosując odpowiednie zabiegi. Nie wszystkie muszą być wykonane w profesjonalnym salonie piękności. Większość z nich z powodzeniem można wykonać w domu, wcielając w życie kilka poniższych wskazówek.

W poniższym artykule przedstawimy najciekawsze i najskuteczniejsze metody odżywienia rzęs, a także sposoby na skuteczną pielęgnację. Przestrzeganie tych zasad powinno zaowocować już po 30 - 40 dniach dłuższymi i mocniejszymi rzęsami.

Domowe sposoby odżywienia rzęs - co warto wiedzieć?

Na początku warto zaznaczyć, że domowe sposoby nie zawsze muszą być skuteczne. Czasami wzmocnienie rzęs wiąże się z koniecznością zastosowania specjalistycznych zabiegów. Niemniej w wielu przypadkach domowe metody powinny wystarczyć, aby zauważalnie wzmocnić i odżywić rzęsy.

Połączenie oleju rycynowego i oliwy z oliwek

Trudno wyobrazić sobie skuteczne odżywienie rzęs bez oleju rycynowego i oliwy. Obydwie substancje należy ze sobą połączyć, najlepiej w stosunku 1:1. Tak przygotowaną mieszaninę należy odstawić na kilka dni a po ich upływie nakładać ją na rzęsy. Jak to zrobić? Wystarczy zwykły, czysty grzebyk do rzęs, specjalny patyczek lub szczoteczka. Efekt stosowania tego preparatu można pogłębić poprzez dodanie witaminy E w płynie.

Mieszaninę należy stosować codziennie i najlepiej wieczorem, oczywiście po demakijażu. Regularne nakładanie jej przez 30 dni przyniesie pierwsze efekty w postaci mocniejszych i grubszych rzęs. Z kolei 90-dniowa "terapia" powinna pogłębić ten efekt, który można porównać do skutków stosowania profesjonalnych odżywek w postaci serum.

Maseczka pielęgnująca rzęsy

Alternatywą dla powyższej mieszaniny może być maseczka, którą sporządzamy z trzech podstawowych składników - mydła pielęgnacyjnego, np. shea (jedna miara), lanoliny (jedna miara) i olejku kokosowego, lnianego lub jojoby (3 miary). Powyższe składniki należy ze sobą dokładnie rozmieszać. Należy też pamiętać o rozmiękczeniu masła w kąpieli wodnej.

Jak stosować ów preparat? Najlepiej codziennie wmasowywać go w rzęsy i pozostawiać na noc. Oczywiście maseczkę nakłada się dopiero po demakijażu, dzięki czemu zawarte w niej składniki odżywcze, będą szybciej wnikać w strukturę włosa. Stosowanie maseczki nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Do jej nakładania z powodzeniem wystarczą palce.

Klasyczna wazelina

Wielu z nas już dawno skreśliło starą, poczciwą wazelinę. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ją do pielęgnacji rzęs. Jak? Wystarczy codziennie nakładać ją na ich powierzchnię.rzęs, począwszy od nasady, aż po same końce. Proces ten nie jest skomplikowany i wymaga jedynie użycia palców.

Nawiasem mówiąc, metoda ta jest najtańsza ze wszystkich. Jej skuteczność można zwiększyć, stosując np. płynną witaminę E i dodając ją do wazeliny. Również i w tym przypadku pierwsze efekty powinniśmy zauważyć po około 30 dniach.

Mieszanina olejku rycynowego i aloesu

Metoda ta ukierunkowana jest nie tylko na odżywienie rzęs, ale też na ich wzmocnienie i zmniejszenie ryzyka łamania i wypadania włosów. Żeby stworzyć tę mieszaninę, należy zmieszać ze sobą jedną miarę olejku rycynowego, jedną miarę aloesu w żelu i jedną dawkę witaminy E, najlepiej dostępnej w postaci ciekłej.

Tą stworzoną w domowy sposób odżywkę stosujemy dokładnie tak samo jak powyższe preparaty. Wystarczy, że będziemy nakładać ją regularnie przed snem, pamiętając rzecz jasna o gruntownym demakijażu.

Gotowe odżywki

Do domowych metod zaliczają się także gotowe odżywki, które można nabyć w drogerii kosmetycznej. Zaletą takiego rozwiązania jest kompleksowy skład odżywiający strukturę włosa na każdym etapie jego życia. Cena dobrej jakości serum oscyluje w granicach około 40 do 150 złotych. Jedno opakowanie zazwyczaj odpowiada 3-5 miesiącom stosowania. Wraz z odżywką otrzymujemy pędzelek pozwalający na dokładne rozprowadzenie odżywki.

Celem stosowania odżywki jest wzmocnienie rzęs - zmniejszenie łamliwości i wypadania - oraz stymulacja wzrostu. Efekty widoczne są zazwyczaj po około 4-6 tygodniach. Struktura włosa powinna zyskać na intensywniejszym kolorze, a przede wszystkim rzęsy powinny się zagęścić oraz wydłużyć. Którą odżywkę wybrać i na co zwracać uwagę? Przeczytaj - poznaj sprawdzone kosmetyki oraz dowiedz się o czym należy pamiętać podczas ich stosowania.

Jak pielęgnować rzęsy? Oto kilka praktycznych porad

Pielęgnacja rzęs to nie to samo co ich odżywianie. Często obydwa pojęcia są ze sobą błędnie łączone, co oczywiście prowadzi do wielu nieporozumień. W kilku poniższych punktach przedstawione zostaną najciekawsze metody pielęgnacji rzęs. Każdą z nich można wykonać w domowym zaciszu.

  1. Czesanie rzęs - jest to proces najprostszy i najtańszy, gdyż nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Wystarczy zwykła szczoteczka do maskary i... to wszystko. Dlaczego czynność ta jest aż tak ważna? Ponieważ czesanie rzęs znacznie ułatwia krążenie krwi wewnątrz skóry. Oczywiście musimy to robić delikatnie, by nie uszkodzić delikatnej struktury często wrażliwego włosa.
  2. Masowanie powiek - to kolejna interesująca metoda pielęgnacji. Jej cel jest dokładnie taki sam jak w przypadku czesania. Różnica polega na tym, że w tym przypadku masujemy linię powiek na wysokości rzęs. W tym celu nie musimy posiadać specjalistycznej szczoteczki, gdyż wystarczą nam same palce.
  3. Dieta - to w gruncie rzeczy najważniejsza droga do zdrowych i pięknych rzęs. Jakiekolwiek wzmocnienie rzęs nie jest możliwe bez zastosowania odpowiedniej diety. Pamiętajmy, że nawet profesjonalne odżywki to w gruncie rzeczy suplementy diety. Nie zastąpią one całego zestawu makro i mikroelementów.
  4. Demakijaż to podstawa - Bez dokładnego demakijażu żadna z powyższych metod nie przyniesie odpowiednich efektów. Pozostający na rzęsach makijaż nie tylko osłabia ich strukturę, ale też blokuje dostęp witaminom i składnikom odżywczym. Co więcej - w obrębie nieoczyszczonych rzęs powstaje stan zapalny, który ma wpływ również na kondycję cebulek i mieszków włosowych.
  5. Higiena rzęs - to kolejna, bardzo istotna zresztą kwestia, która wiąże się z koniecznością każdorazowego mycia szczotek do rzęs. Nieusunięte tusze, odżywki, a nawet mieszaniny opisywane powyżej, stają się z biegiem czasu siedliskiem wielu różnych bakterii. Należy zadbać o to, by nie przedostawały się one do okolic oka.

Kiedy rzęsy naprawdę stają się słabe?

Stosowanie powyższych metod na wzmocnienie i odżywienie rzęs, nie powinno wywołać żadnych skutków ubocznych, oczywiście poza przypadkami uczulenia na co najmniej jeden z ich składników. Czynności te można wykonywać codziennie, aczkolwiek jeśli nie przyniosą one żadnego efektu, warto skonsultować się ze specjalistą. Oto objawy, na które warto zwrócić uwagę;

  • Rzęsy znacznie częściej wypadają. Standardowo w ciągu dnia powinny wypaść maksymalnie 2 - 3 włosy. Jeśli jest ich więcej, terapia mogła się okazać nieskuteczna.
  • Rzęsy stają się łamliwe, co jest związane z ich osłabioną strukturą.
  • Rzęsy stają się jaśniejsze, co świadczy o braku naturalnego barwnika.

Zjawiska te mają miejsce zwłaszcza w okresie ciąży, lub karmienia piersią. Stosowanie powyższych metod w tym okresie powinno być skonsultowane ze specjalistą.

Podsumowanie

Wzmocnienie rzęs to priorytet dla wielu kobiet. Niestety są one osłabione często z naszej winy. Zła dieta, nieodpowiedni demakijaż i promieniowanie UV to główne czynniki, które mają wpływ na pogorszenie się stanu rzęs. Dlatego dbanie o rzetelne odżywienie i pielęgnację rzęs jest tak ważne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze