fbpx

Największe domy mody ruszyły na pomoc w walce z koronawirusem

Największe domy mody ruszyły na pomoc w walce z koronawirusem
Prada (fot. Imaxtree)

Luksusowe dodatki i eleganckie stroje nie są teraz priorytetem. Największe domy mody, takie jak Balenciaga, YSL, czy Prada ruszyły na pomoc w walce z koronawirusem, a swoje fabryki zmieniły w produkcję maseczek ochronnych dla lekarzy i personelu medycznego.

Na brak maseczek ochronnych cierpi teraz większość lekarzy i personelu medycznego, który na co dzień ratuje życie pacjentom zakażonym koronawirusem. Brak podstawowych środków ochrony, takich jak właśnie maski, rękawiczki jednorazowe czy żele antybakteryjne to problem nie tylko lekarzy, ale także pacjentów, którzy dodatkowo stają się narażeni na przekazanie im patogenu.

Sytuacja może okazać się naprawdę tragiczna, dlatego cała społeczność międzynarodowa postanowiła ruszyć na pomoc. Do produkcji maseczek ochronnych przyłączyły się największe domy mody na świecie, które zamiast nowych kolekcji luksusowych ubrań i dodatków szyją… maski dla lekarzy i potrzebujących.

Prada – włoski dom domy z niezwykle bogatą historią zapowiedział, że do 6 kwietnia wyprodukuje 110 000 masek. Chwilę wcześniej świat obiegła informacja, iż dom mody Gucci rozpoczął produkcję masek i w planach ma wyprodukowanie ich milion. Yves Saint Laurent i Balenciaga, które podobnie jak Gucci są własnością francuskiego holdingu Kering, również rozpoczną ich produkcję, podobnie jak wielu innych projektantów, którzy postanowili pomóc. Luksusowy konglomerat LVMH, do którego należą Dior, Fendi, Louis Vuitton i Givenchy, ogłosił w zeszły weekend, że w najbliższych tygodniach będzie zaopatrywał władze francuskie w ponad 40-metrowe maski ochronne, po uzgodnieniu zamówienia z chińskim producentem.

View this post on Instagram

With a view to providing a lasting response to the current pandemic, @kering_official, which includes Gucci, contributes to the fight against Covid-19. In the days ahead, the Group will provide the French health service with surgical masks and its preparing to manufacture new ones—while complying with the strictest health protection measures for its staff members—and made a financial donation to the Institut Pasteur to support its research into Covid-19. This contribution follows those already made in China and Italy in recent weeks. On March 11 in Italy, Kering and its Houses made donations to the four major foundation hospitals in Lombardy, Veneto, Tuscany and Lazio. More recently, Gucci responded to a call to fashion companies from the Tuscany Region for surgical masks and medical overalls, and aims to donate to 1.1 million surgical masks and 55.000 medical overalls in the coming weeks, subject to relevant authorizations. On January 28 in China, Kering and its Houses announced a donation to the Hubei Red Cross Foundation to help fight the spread of the virus.

A post shared by Gucci (@gucci) on

Swoje priorytety zmieniły także marki produkujące dla wielkich przedsiębiorstw, takich jak Inditex czy H&M Group. W zeszłym tygodniu należąca do Hiszpanii Zara zobowiązała się do produkcji masek chirurgicznych, mówiąc, że przekazała ich już 10 000, a kolejne 300 000 miało zostać wysłane do końca tego tygodnia. W ciągu weekendu H&M Group zapowiedziała, że przeorganizuje swój łańcuch dostaw, aby produkować wyposażenie ochronne dla szpitali i pracowników służby zdrowia.

Do podobnej pomocy ruszyli także polscy projektanci. W sieci głośno było o decyzji, jaką podjęła polska projektantka Ewa Minge, która zdecydowała się przeorganizować swoją firmę na fabrykę maseczek ochronnych. Minge poinformowała, że udało jej się zdobyć potrzebne do produkcji materiały i dopóki ich wystarczy, jej firma będzie szyła maseczki, dostarczając je do placówek medycznych za darmo.

View this post on Instagram

Dziękuje mojej załodze . Byliście ze mną przez ostatnie 30 lat , niektóre z Was są już na emeryturze , której doczekałyście w naszej firmie . Były chrzciny , śluby i pogrzeby . Było wiele pięknych ale i trudnych chwil . Zgodnie z zaleceniami rządu i zamknięciem rynku zaczęliśmy w poniedziałek urlop choć trudno nazwać, to urlopem . Strach ma wielkie oczy i żadne okulary słoneczne tym razem na niego nie pasują . Pomimo strachu nie tylko o zdrowie , na moje hasło i tym razem nie zawiodłyście. Od wczoraj trwa produkcja maseczek medycznych dla szpitali, które się o to do nas zgłosiły. Zdobyliśmy surowiec i dopóki nam go starczy pracujemy . ZA DARMO .Nie szukamy w tej tragedii jak zarobić na brakach i jak wpakować swoje kieszenie do źródełka . Jesteśmy jednym z sektorów o najgorszych perspektywach w obliczu kryzysu . Nie wiem czy będziemy razem kolejne 30lat ale zrobię wszystko by tak było . Moja prosta prośba do Polaków , kupujcie polskie , regionalne wyroby , wspierajcie małe sklepiki , bary, restauracje, producentów. Zjednoczmy się mądrze. Marka Fendi tak kochana przez polskie gwiazdy wypuściła na rynek maseczki z logo za 180 £ . Tak drodzy Państwo kupujcie polskie za polskie pieniądze , od sąsiada , od Polaka . To na początek nam wszystkim pomoże. Bo to my Polacy dowozimy jedzenie do szpitali , seniorów , my szyjemy maski , ubrania ochronne . Żaden Chińczyk czy Niemiec Wam dzisiaj nie pomoże . A ci co kręcą cenami w swoich małych sklepikach , wykorzystując braki na rynku, lub co wykupili w sklepach i teraz sprzedają w internecie …jesteście ohydni i jak za czasów wojny powinno się was piętnować .

A post shared by Eva Minge Priv (@eva_minge) on

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze