fbpx

Nowa ambasadorka L’Oréal – kim jest Jaha Dukureh?

Do zaszczytnego grona ambasadorek L’Oréal Paris dołączyła Jaha Dukureh – gambijska aktywistka, głos milionów kobiet walczących o zakaz wykonywania rytualnego obrzezania oraz zawierania małżeństw przez niepełnoletnie dziewczynki.

Jaha Dukureh jest młoda i piękna, ale nie dlatego została wpisana na prestiżową listę ponad 60 kobiet z całego świata, które reprezentują słynny slogan marki L’Oréal Paris – „Ponieważ jesteś tego warta”. Jest odważna, waleczna i… skuteczna.

Jaha Dukureh urodziła się w Gambii. Tam, gdy miała zaledwie tydzień, została poddana rytualnemu obrzezaniu. Gdy miała 15 lat została zmuszona do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych i zawarcia małżeństwa ze znacznie starszym mężczyzną. Po dwóch latach związek udało się zerwać. Ukończyła studia z zarządzania organizacjami non-profit i poświeciła się całkowicie walce o prawa kobiet. Za główny cel postawiła sobie zakazanie tej obrzezania kobiet na całym świecie, dzięki temu okrzyknięto ją „kobietą, która mówi nie FGM”.

W 2013 roku Jaha założyła organizację non-profit „Safe Hands for Girls”, walczącą z FGM i nielegalnymi małżeństwami dzieci. Dziś dzięki działalności „Safe Hands for Girls” udało się zapobiec dokonania rytuałów obrzezania u około 1 miliona dziewcząt i kobiet, w tym własnej siostry Jahy. Organizacja prowadzi również kampanie wspierające walkę z nielegalnym zawieraniem małżeństw z nieletnimi dziewczynkami. Determinacja i odwaga Jahy doprowadziły do wprowadzenia w 2015 roku w jej rodzinnej Gambii zakazu praktykowanego od pokoleń rytuału FGM.

Niestrudzona postawa Jahy jest nieustannie doceniana: w 2016 roku została wpisana na listę TIME 100 przez amerykański tygodnik Time, który typuje stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie w danym roku, w 2018 roku mianowana regionalnym ambasadorem ONZ na rzecz kobiet w Afryce oraz nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, w tym samym roku zdobyła Medal Eleanor Roosevelt Val-Kill, będący „uhonorowaniem osób, których dalekosiężne działania uczyniły nasz świat lepszym miejscem”.

Nowa ambasadorka L'Oréal - kim jest Jaha Dukureh?
Nowa ambasadorka L’Oréal Jaha Dukureh (materiały prasowe)

„Dołączenie do grona ambasadorek L’Oréal Paris to jednocześnie przyłączenie się tej niezwykłej rodziny do mojej walki o wzmocnienie pozycji kobiet i obrony ich praw. Współpraca z francuską marką kosmetyczną nr 1 potwierdza moje przekonanie – doświadczenie krzywdy jaką jest FGM oraz życie z jej skutkami, w żaden sposób nie definiuje mnie ani innej kobiety, będącej ofiarą tego rytuału. Jestem niezwykle dumna, że jako ambasadorka L’Oréal Paris mogę dzielić się jej niezwykłym empowermentowym przesłaniem: Uwierz w siebie, twój głos ma znaczenie. Tak, jesteś tego warta! ”. – powiedziała Jaha Dukureh.

Ambasadorki kobiet

Na swoje ambasadorki L’Oreal Paris wybiera zazwyczaj gwiazdy ze świata kultury i sztuki. Kobiety, które emanują nie tylko zewnętrznym pięknem. Wśród nich są między innymi Julianne Moore, Andie McDowell, Jane Fonda, Susan Sarandon, Jennifer Lopez, Eva Longoria, Blake Lively, Zoe Soldana, Celine Dion, a także znana polska dziennikarka Grażyna Torbicka – jedyna Polka w tym gronie.