fbpx

Zabawy z dziećmi: domek w domku

Zabawy z dziećmi: domek w domku
123rf.com

Dom to miejsce, które kojarzy nam się z bezpieczeństwem. W nim możemy schronić się przed zimnem, deszczem i upałem. To wycinek przestrzeni, który jest naszym prywatnym terytorium. Małe dzieci też chcą mieć swoją małą, bezpieczną przestrzeń, dlatego lubią kryjówki i prowizoryczne domki zbudowane z koca.
A co możemy znaleźć na rynku, jeśli nie mamy zbyt wielu zakamarków? Dużym powodzeniem cieszą się teraz tekturowe domki, których rozmiary pozwalają dziecku na swobodne wchodzenie i wychodzenie z kartonowych czterech ścian. W środku mają na tyle miejsca, żeby wstawić do nich małe krzesełko, stolik, kuchenkę, odkurzacz, większy samochód czy łóżeczko dla lalek z niezbędnymi akcesoriami. Właściwie może znaleźć się w nim wszystko, czym akurat bawią się nasze pociechy. Takie domki mają jedną wielką zaletę: tektura jest zazwyczaj w białym lub szarym kolorze, więc zanim na dobre maluchy się w nim zadomowią, możemy pomóc im w dekorowaniu ścian i dachu, malowaniu drzwi i przystrajaniu okien. Z takiego domku zrobicie pocztę, posterunek policji, kwiaciarnię lub centrum dowodzenia. Ważne, żeby w środku było tak, jak dziecko sobie wymyśli. To ma być całkowicie jego przestrzeń, w której poczuje się bezpiecznie.

Jeśli dysponujecie dużą powierzchnią i mieszkacie w domu jednorodzinnym, możecie w dziecięcym pokoju rozłożyć namiot i do niego włożyć dziecku poduchy, pufy i ulubione zabawki. Zarówno domek z tektury, jak i namiot są jednak kłopotliwe, jeśli chcemy je szybko złożyć i schować na jakiś czas, bo akurat robimy wiosenne porządki. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być nowość na polskim rynku – tipi, które w każdej chwili złożymy i schowamy na przykład do garderoby. Jego konstrukcja, oparta na drewnianym szkielecie, pozwala szybko rozstawić indiański namiot, a potem – równie szybko – go złożyć.

W sklepach znajdziemy też gotowe namioty składane na płasko, które otwiera się dosłownie w kilka sekund. Nadają się one do zabawy zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Często jednak mają nieciekawą ofertę jeśli chodzi o wzornictwo.

To oczywiście propozycje z serii gotowych rozwiązań, ale jeśli nie dysponujecie wystarczającą przestrzenią lub odpowiednimi finansami, spróbujcie wykorzystać w domu to, co macie. Krzesła , narzuty, stoliki i duże koce doskonale nadają się do budowania namiotów. Przecież i tak wszystko zależy wyłącznie od wyobraźni.

Artykuł we współpracy z Mamabu.pl