1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak przeżyć stratę?

123rf.com
Ludzka psychika zna sposoby, żeby poradzić sobie z bólem. Szczególnie dotkliwy jest on, kiedy doświadczamy straty. Umiera ktoś bliski, przeżywamy koniec związku, żegnamy się z jakimś aspektem siebie, doznajemy poważnej straty finansowej. Istnieje 5 etapów przeżywania żalu z powodu straty.

1. Zaprzeczenie i izolacja. Pierwsza reakcja na wieść o bolesnym wydarzeniu, pierwsza konfrontacja z jakąś straszną wiadomością to zaprzeczanie rzeczywistej sytuacji. Jest to normalna reakcja, polegająca na racjonalizacji przytłaczających nas trudnych emocji. To mechanizm obronny, który jest buforem dla nagłego szoku, tymczasowa reakcja, która pozwala przenieść nas przez pierwszą fazę bólu.

2. Gniew. Kiedy zaprzeczanie przestaje już skutkować i ból się znowu pojawia. Jeśli nie jesteśmy gotowi go przyjąć, zaczynamy czuć gniew. Ta intensywna emocja oddala nas od wrażliwości. Wówczas możemy się złościć na osobę, która odeszła, na świat, na instytucje, lekarzy, wszystkich mężczyzn. Potem pojawia się poczucie winy z powodu tego gniewu, co sprawia że on jeszcze się nasila. 3. Targowanie się. W ten sposób próbujemy poradzić sobie z bezradnością i bezbronnością wobec bolesnej rzeczywistości. Targując się, potrzebujemy odzyskać kontrolę. Na przykład – będę bardziej uległa, to on nie odejdzie, będę słuchała lekarzy, to ona nie umrze, będę bardziej asertywna, to nie stracę pracy.

4. Depresja. Z poczuciem straty wiążą się dwa rodzaje depresji. Jeden z nich to smutek, który jest wyrażany w relacjach z innymi. Drugi rodzaj to depresja bardziej wewnętrzna, która jest przygotowaniem do oddzielenia się i oddalenia się od obiektu straty. Obojętnie jaki jest rodzaj ekspresji smutku, trzeba go przeżyć. Tłumienie go przedłuża proces przeżywania straty.

5. Akceptacja. Fazę tą charakteryzuje wycofanie z trudnych przeżyć, ale także z nurtu życia. Dzieje się to samoistnie, bo bolesne emocje zostały już uwolnione. Pojawia się spokój, często brak działania, bo potrzebny jest odpoczynek i regeneracja.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze