1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Psychologia
 4. >
 5. Sposób na umysł: jak wyjść poza schemat myślenia?

Sposób na umysł: jak wyjść poza schemat myślenia?

fot.123rf
fot.123rf
The Work (Praca) to metoda stworzona przez Byron Katie, autorkę książek „Kochaj, co masz”, „Radości każdego dnia” czy „Kłamstwa o miłości”. Polega na rozpoznawaniu i kwestionowaniu ograniczających przekonań za pomocą specjalnie skonstruowanych pytań.

Podstawa to zadanie sobie czterech pytań do postawionego przed sobą problemu, np. Jan mnie nie rozumie.

 1. Czy to jest prawda?
 2. Czy możesz mieć absolutną pewność, że to prawda?
 3. Jak reagujesz, co się dzieje, gdy wierzysz, że ta myśl jest prawdziwa?
 4. Kim byłbyś bez tej myśli?
Następnym krokiem jest odwrócenie myśli podawanej w wątpliwość. Jest ono okazją do doświadczenia odwrotności swoich pierwotnych przekonań. Odwrócenia mogą dotyczyć sytuacji (Jan mnie rozumie), drugiej osoby (Ja nie rozumiem Jana) oraz samego siebie (To ja nie rozumiem siebie).

Ostatnim etapem jest podanie minimum trzech konkretnych przykładów na każde odwrócenie, w przypadku pierwszego mogłoby to być np.: Jan rozumiał mój żart opowiedziany wczoraj przy kolacji; Jan zrozumiał, gdy nie miałam ochoty iść z nim do kina; Jan rozumiał, że po naszej ostatniej kłótni potrzebowałam chwili w samotności, żeby dojść do siebie.

Praca polega na wsłuchaniu się w siebie, wyciszeniu i obserwowaniu własnego umysłu, dobrze dać sobie czas na pojawienie się odpowiedzi.

Źródło: thework.com/sites/thework/polski/praca.asp

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze