1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Kto dobrze rozpoznaje ludzkie twarze? - badania

123rf.com
123rf.com
Istnieje przekonanie, że rozpoznawanie ludzkich twarzy jest ważną umiejętnością społeczną i nie wszyscy są w tym dobrzy. Po raz pierwszy przedstawiono dowody, że przyczyną tego, czy dobrze zapamiętujemy ludzkie twarze, jest sposób, w jaki mózg je spostrzega.

Może to robić holistycznie, czyli całościowo, lub analitycznie, wybierając poszczególne części takie jak oczy lub nos. W ten drugi sposób najczęściej postrzegamy obiekty nieożywione jak samochody, domy a także zwierzęta. Natomiast najbardziej skuteczne zapamiętywanie twarzy jest właśnie holistyczne.

Naukowcy przebadali 337 studentów i studentek, którzy rozpoznawali nigdy wcześniej niewidziane twarze, które pokazywano im w różny sposób (dzielone na dwie części, na więcej, całe). Najlepiej radzili sobie ci uczestniczy badania, którzy holistycznie przetwarzali dane, czyli skupiali się na całościowym obrazie, a nie na poszczególnych jego częściach.

Co ciekawe, związku między dobrą umiejętnością rozpoznawania twarzy i ogólną inteligencją nie odkryto. Wyniki badań można wykorzystać przy terapii autyzmu, ucząc holistycznego postrzegania ludzkich twarzy.

Wyniki badań zostaną opublikowane w najnowszym wydaniu czasopisma Psychological Science.

Źródło: Association for Psychological Science

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze