1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Budda. Podróż ku oświeceniu - powieść Deepaka Chopry na zimowe wieczory

„Tysiące lamp wypełnionych olejem błyszczało w królewskiej sali balowej. (...) Była to oficjalna ceremonia nadania imienia synowi, a także moment odczytania diagramu jego narodzin przygotowanego przez nadwornych astrologów. Było to ogłoszenie przeznaczenia królewicza, które miało wpłynąć na całe jego dalsze życie.”

„Diagram ten należy do kogoś, kto będzie wielkim władcą. Są jednak pewne komplikacje... On nie będzie rządzić tym królestwem. Będzie on miał zwierzchnictwo nad wszystkimi czterema stronami świata. W tym momencie wybuchła ogólna konsternacja. Wszystkim zaparło dech w piersiach ze zdziwienia, ktoś westchnął z niedowierzaniem, ktoś zaklaskał, ale większość stała jak wryta. Słowa mędrców przyniosły spodziewany efekt”.

Kiedy urodził się królewicz Siddhartha, nawet astrologowie z ruchu planet nie mogli wyczytać tego, co zrobi w przyszłości Budda. Jaką transformację przejdzie, kim się stanie i co da światu. Deepak Chopra, znamienity nauczyciel duchowy Filozofii Wschodu i autor bestsellerów, napisał powieść o Buddzie. Ożywił go, wydobył z zamglonej przestrzeni czasu. Czytając książkę, widzimy Siddharthę jako człowieka z krwi i kości, jednak nie ograbionego z mityczności istoty oświeconej. Budda jest jak ponadczasowy symbol spokoju, harmonii, radości. Tymczasem z kart powieści Chopry dowiadujemy się, że jego życie pełne było burzliwych wydarzeń zabarwionych seksem, zbrodnią, walką. Żeby poznać siebie, swoje duchowe możliwości, poznał najpierw naturę życia. Miało mu być oszczędzone poznać zło i cierpienia świata, bo długo żył odgrodzony od ludzkiej nędzy, jednak nikt chyba bardziej niż on pojął, że śmierć i ból są nieodłączną częścią życia. To opowieść o księciu, który stał się żyjącym bóstwem. Zaciekawi i tych, którzy interesują się buddyzmem, a także tych, którzy chcą w zimowy wieczór sięgnąć po porywającą akcją, pięknie napisaną powieść.

Budda. Podróż ku oświeceniu, Deepak Chopra, wydawnictwo Sensus

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze