1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

6 kompetencji miękkich najbardziej docenianych przez pracodawców w najbliższych latach

Zacznijmy od wyjaśnienia czym są kompetencje miękkie. To umiejętności społeczne, interpersonalne, związane z komunikacją czy inteligencją emocjonalną. Wbrew pozorom są to umiejętności często dużo cięższe do wyuczenia, ponieważ wymagają głębokiej pracy nad sobą.

Technologia sprawia, że umiejętności “twarde”, te konkretne, często uważane za najważniejsze, przestają sprawiać, że jesteśmy najbardziej konkurencyjni. Eksperci oceniają, że to kompetencje miękkie stają się coraz bardziej kluczowe na rynku pracy oraz w życiu i pozwalają na szybszy rozwój kariery. Sprawdź, które będą najbardziej pożądane wśród pracodawców w najbliższych latach!

  1. Kompleksowe rozwiązywanie problemów - problemy czy usterki zdarzają się każdego dnia, a odpowiednie do nich nastawienie może zaoszczędzić nam wiele nerwów i czasu. Kompleksowe podejście do problemu, umiejętność patrzenia na niego z wielu perspektyw pomaga znaleźć najlepsze rozwiązanie i pozostać efektywnym w pracy. Do tego, jeśli problem dotyczy grupy, odpowiednia metoda do wyjścia z tarapatów, może ustrzec przed niepotrzebnymi nieporozumieniami.
  2. Myślenie krytyczne - to szczególnie ważna umiejętność w naszych czasach, kiedy jesteśmy bombardowanymi różnorodnymi informacjami każdego dnia. Niezbędne jest, aby umieć oceniać je obiektywnie, wybierać z nich te kluczowe oraz odróżniać fakty od opinii. Co więcej, myślenie krytyczne to przewidywanie konsekwencji decyzji. Weźmy dla przykładu chęć zaciągnięcia pożyczki. Osoba myśląca krytycznie przemyśli, czy i w jakim czasie będzie w stanie ją spłacić i czy jest jej na pewno potrzebna. Osoba z mało rozwiniętym myśleniem krytycznym, najprawdopodobniej pożyczy pieniądze bez większego zastanowienia, co może prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek. Podsumowując myślenie krytyczne to argumentowanie oraz tworzenie związków przyczynowo-skutkowych.
  3. Kreatywność - to często bardzo mylnie rozumiana umiejętność, ponieważ wielu uważa, że jest ona przeznaczona jedynie dla osób wykonujących zawody artystyczne. To bardzo błędne przekonanie, które jest największym wrogiem rozwijania kreatywności. Tę umiejętność może rozwijać każdy, a przydatna jest w niemalże każdej dziedzinie życia i pracy. Dzięki kreatywności, możemy łatwiej rozwiązywać problemy, znajdować nowe sposoby efektywnego pracowania, a w życiu pomoże nam ona nawet w gotowaniu czy sprzątaniu. Ćwiczymy ją wychodząc ze swojej strefy komfortu, podejmując nowe wyzwania, próbując nowych czynności, podróżując w nowe miejsca czy poznając nowych ludzi. Możesz też rozwijać kreatywność poprzez różne ćwiczenia ogólnodostępne w internecie.
  4. Zarządzanie ludźmi - to umiejętność wymagająca znajomości różnych typów osobowości oraz empatii. Ta kompetencja to wiele metod, sposobów, w których wykorzystywaniu pomaga bycie kreatywnym. To zarządzanie i kierowanie emocjami, motywacją, poczuciem własnej wartości, lękami i odwagą swoją oraz innych. Niełatwe to zadanie, które przede wszystkim wymaga głębokiej znajomości samego siebie.
  5. Umiejętność pracy w zespole - każdy z nas pracuje w zespole w pracy czy w rodzinie, a nawet z przyjaciółmi, używamy wtedy naszych umiejętności współpracowania z innymi. Ta pozornie łatwa pozycja, może okazać się twardym orzechem do zgryzienia, kiedy spotkamy w jednej grupie kompletnie odmienne charaktery. Odpowiednie zrozumienie motywów innych i różnych profili osobowości to klucz do zgranej i efektywnej pracy w zespole.
  6. Inteligencja emocjonalna - to jeszcze do niedawna mało znana kompetencja, która zostaje coraz bardziej doceniana. Jest nią odpowiednie rozumienie swoich stanów emocjonalnych i umiejętność rozpoznawania ich u innych. Do inteligencji emocjonalnej zalicza się samoocenę, samokontrolę oraz samoświadomość, a w kontekście społecznym to asertywność, empatia, perswazja, przywództwo czy współpraca. To również nasz stosunek do działania, czyli motywacja, zdolność przyjmowania odpowiedzialności za zadania oraz umiejętność adaptacji.
Jak pewnie sam wnioskujesz rozwijanie tych umiejętności to ciężka praca, którą trzeba powtarzać, ponieważ wielu z nich nie da się wykształcić na stałe. Przykładowo kreatywność czy motywacje należy nieustannie w sobie budować. Jednak bez wątpienia warto inwestować w te umiejętności i ćwiczyć je jak mięśnie na siłowni. Pozwolą nam odnosić sukcesy nie tylko na szczeblu zawodowym, ale również w życiu prywatnym.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze