Podnieś euforię, wycisz smutek – ćwiczenie

fot.123rf

Dobry humor jest w zasięgu praktycznie każdego z nas…

  1. Przypomnij sobie jedną rzecz, która sprawia, że czujesz się szczęśliwa. To może być cokolwiek, byle wywoływało miłe skojarzenia. Umówione spotkanie z przyjaciółką, perspektywa randki w sobotę, świadomość, że rano dostałaś od córki laurkę albo że jest świetna atmosfera w pracy. Gdy już masz to „coś”, poczuj radość, satysfakcję, dumę z tego powodu. A gdy już przywołasz to uczucie (być może znajdziesz je gdzieś w ciele), zintensyfikuj je. Podkręć tak, jakbyś podkręcała dźwięk ulubionej piosenki albo ostrość kolorów na monitorze. Poczuj, jak szczęście/radość/duma/euforia zaczyna cię wypełniać całą. Zatrzymaj te emocje jak najdłużej.
  2. Wykorzystaj to ćwiczenie też w codziennym życiu. Gdy spotka cię coś miłego – usłyszysz komplement, zamówisz pyszną kawę, dostaniesz sympatycznego SMS-a, staraj się wydłużyć w czasie i zintensyfikować uczucie, które się z tym wiąże. Delektuj się nim. Zatrzymaj się przy nim na dłużej. Tak jakbyś robiła temu zdjęcie i ustawiała z niego tapetę na smartfonie.
  3. Z kolei gdy spotka cię coś przykrego – też się temu przyjrzyj. Realnie. Co naprawdę się zdarzyło? Co dzieje się teraz? Co czujesz w tej chwili? Jeśli twój umysł wybiega naprzód, wyobrażając sobie straszne konsekwencje, zatrzymaj go. Skup się na faktach i na tym, co jest w tym momencie.

Nie przedawkuj szczęścia

Pozytywne nastawienie pobudza nas do działania, ale czasem niepotrzebnie „pozwalamy triumfować nadziei nad doświadczeniem” – jak to określa Carl Honoré, autor „Bez pośpiechu”. I to przynosi nie najlepszy efekt. Tracimy czujność, wyciszamy instynkt samozachowawczy i nie bierzemy odpowiedzialności za swoje życie. „Po co komu regularne badania lekarskie czy fundusz emerytalny, skoro wszystko w końcu dobrze się ułoży?” – pyta retorycznie Honoré. Dlatego dobrze odmierzaj dawkę radości na co dzień. Nadmiar jest równie szkodliwy co niedobór…