Uzdrowienie relacji z mamą

123rf.com

Czasami nosimy w sercach, w pamięci i w ciele: niewybaczone i nieodpuszczone zadry, urazy i żale, które stają się z czasem coraz większym ciężarem. Dzień Matki to okazja nie tylko do wręczenia mamie bukiecika konwalii. W tym dnu możesz sobie podarować wybaczenie i akceptację.
Urazy z przeszłości zaczynają żyć swoim własnym życiem i rozrastają się do nieprawdopodobnych rozmiarów, a ty nie potrafisz się w tym kołowrocie ocen osądów ego i bólu, zatrzymać. Dla dziecka zawsze pierwszą najbliższą osobą jest matka. Od tej pierwszej, intymnej relacji czasami zależy całe nasze życie. Mówiąc najkrócej i najogólniej, dobry kontakt to taki, w którym energia miłości bez zakłóceń płynie od matki do dziecka już od chwili poczęcia. Kiedy ciąża jest chciana, a matka zachowuje spokój i wewnętrzną radość oczekując na przyjęcie syna lub córki bez szczególnych życzeń co do płci, wyglądu, uzdolnień, itd. Jeśli matka akceptuje dziecko takim, jakim jest od pierwszych chwil i oboje rodzice cieszą się, na każdym etapie jego rozwoju, że dziecko jest jakie jest i wszystko im się w nim podoba. Możemy wtedy powiedzieć, że z tego niemowlęcia najprawdopodobniej wyrośnie szczęśliwy, pewny swej wartości człowiek, spokojny, pogodny, umiejący kochać. Bo ten pierwszy kontakt z matką uczy nas miłości i bliskości. Kiedy jest dla nas miły i bezpieczny, w dorosłym życiu tworzymy bliskie relacje z partnerem, małżonkiem czy swoimi dziećmi.

Jeśli jednak w naszym przypadku dzieciństwo tak nie wyglądało, to borykamy się w życiu z różnymi problemami. Wiadomo, ideałów nie ma, a nasze relacje z naszą matką lub własnymi dziećmi różniły się od przedstawionego wzorca. Namawiam jednak każdą z was do odpuszczenia tego co było sobie, mamie i kobietom w rodzie, by móc wreszcie zacząć pełnią żyć. Zawsze jest to możliwe bez względu na to czy jesteś już babcią, czy dopiero wchodzisz w dorosły wiek, nie ma też znaczenia czy mama żyje czy nie. Przebaczenie to po prostu pamiętanie miłujących myśli, które daliśmy innym i które nam zostały dane.

Z okazji Dnia Matki obiecałam sobie, że napiszę tekst dla wszystkich matek i ich dzieci, a więc dla nas wszystkich. Święto matek jest doskonałym momentem na docenienie każdej z nich, nawet jak nie zbliżyła się do opisanego ideału. Każda matka popełnia wiele błędów, nawet przy najlepszych intencjach, przeczytała wiele poradników i świadomie zdecydowała się na dziecko. To normalne i naturalne, błędy uczą nas i nasze dzieci też, trzeba je zaakceptować i wyciągać wnioski. Wszak po to zjawiliśmy się na ziemi, żeby doświadczać, poznawać i akceptować to, co jest.