fbpx

Jak przezwyciężać negatywne myślenie?

pozytywne_myslenie
123rf.com

Wystarczy chwila nieuwagi i już negatywne myśli robią z nami co chcą. Zaczynamy się niepokoić, martwić, tracimy optymistyczne spojrzenie na świat. Jak zarządzać negatywnymi myślami, kiedy się one pojawią?
1. Pomóż organizmowi odprężyć się. Zrób przynajmniej 5 głębokich oddechów, wolno napij się wody, rozluźnij ręce i nogi, potrząsając nimi. Jeśli masz możliwość, poczuj całe swoje ciało i oddychaj do tych miejsc, w których poczujesz napięcie.

2. Pomyśl o ostatecznym najgorszym scenariuszu. Wyobraź sobie, co najstraszniejszego może się stać w temacie, który właśnie cię niepokoi.W ten sposób uwolnisz skumulowane lękowe napięcie, a poza tym zorientujesz się, że to tylko twoje niespokojne myśli, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

3. Poproś o pomoc osoby, którym ufasz.
Może to być przyjaciółka, mąż, mama. Bądź sprawdzony specjalista – psycholog, lekarz, doradca finansowy, prawnik. Inne spojrzenie, czyjaś wiedza pomogą ci spojrzeć na problem ze strony, o której sama nie pomyślałabyś. Kiedy się zamartwiamy potrzebne są nam też fakty. Im więcej wiesz, tym mniej się boisz.

4. Sporządź plan działania. Nie musi on być bardzo długi i szczegółowy. Jego celem jest sporządzenie zarysu tego, co w danej stresującej cię sytuacji możesz robić dalej. To uspakaja.

5. Zastąp negatywne myśli pozytywnymi. Odwróć swój proces myślowy. Jeśli męczy cię, że zarabiasz mało, zacznij myśleć, że twoja pensja jest coraz wyższa. Jesteś samotna? Zacznij wyobrażać sobie, jak byś się czuła u boku wymarzonego mężczyzny. Rób tak, aż poprawi ci się samopoczucie. Chodzi o to, żebyś wyszła z kolein negatywnego myślenia. Im więcej dobrych myśli, tym bardziej zmieniają się obwody w naszych mózgach. Każda twoja pozytywna myśl to tak, jakbyś wpłacała na swoje konto środki, dzięki którym twoje szczęście przybliża się do ciebie.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze