Jak przygotować plan działania?

Kobieta_w_podrozy
123rf.com

Plan działania to najważniejszy etap na drodze do spełniania marzeń. I nie chodzi wcale o cele, metody czy środki realizacji, ale o dotarcie do meritum: Czy naprawdę chcę to zrobić?
– To zawsze wyglądało tak samo – przyznaje Justyna, 36-latka, menedżerka w agencji reklamowej. – Kupowałam jakąś książkę o diecie albo drukowałam wytyczne z internetu, czytałam wszystko uważnie kilka razy, aż prawie sama byłam ekspertem w tej dziedzinie. Podekscytowana szłam do sklepu, robiłam zakupy na dwa pierwsze dni i… trzeciego, najdalej czwartego dnia miałam zapaść motywacyjną i na tym się kończyło. A przecież miałam plan!

Wiele osób myli postanowienie lub przygotowanie z planem. Plan działania to konkret, bardzo twarda konstrukcja, która jest jednocześnie mapą i środkiem lokomocji. W każdym planie ważne jest pisemne i rzetelne wypełnienie rubryczek. Pozwala uświadomić sobie, co chcesz od siebie dać i jak bardzo ci na tym zależy. Plan działania tylko pozornie ma służyć do tego, żeby wiedzieć, co masz robić. W rzeczywistości jest ostatecznym sprawdzianem twojej motywacji.

Ważne pytania

1. Pieniądze, czyli ile chcę na ten projekt wydać?

Chcę znać włoski, chcę wyjechać w fantastyczne miejsce, chcę zmienić pracę. A jaka jest twoja gotowość do poniesienia wydatków? Cena, jaką zapłaciłabyś za realizację tego projektu, jest znakomitym miernikiem, jak bardzo ci zależy. Jeśli od lat borykasz się z wciąż niezadowalającą znajomością języka, tkwisz w złym związku, nie lubisz swojego ciała, ale nie jesteś gotowa, żeby zapłacić za karnet na fitness, prywatne lekcje, zagraniczny kurs czy wizytę u terapeuty – to może jednak tak bardzo ci na tym nie zależy?

– Od lat moje kontakty z mamą były bardzo złe – stwierdza Marta, 33-letnia recepcjonistka. – Płakałam po każdym telefonie do niej albo nie odzywałyśmy się do siebie miesiącami. Wiele godzin spędziłam na żaleniu się przyjaciółkom, ale na warsztatach dowiedziałam się, że potrzebuję pomocy terapeuty. Jak to? Mam płacić za poprawę relacji z matką? Niedoczekanie!

Jeśli nie masz psychicznej gotowości do zapłacenia jakiejkolwiek kwoty w intencji poprawy swojej sytuacji, to znak, że podświadomie jest ci ona tak naprawdę na rękę.