1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Jakie leki mogą spowodować obniżenie libido?

123rf.com
Winowajca obniżonego popędu seksualnego może znajdować się w apteczce. Istnieją grupy leków, które niekorzystnie wpływają na namiętność w łóżku.

Winowajca obniżonego popędu seksualnego może znajdować się w apteczce. Istnieją grupy leków, które powodują spadek libido, czy to u mężczyzn, czy u kobiet. 1. Leki przeciwdepresyjne. Ich zadaniem jest poprawa depresyjnych nastrojów
. Dlatego lekarstwa te działają na serotoninę, której wydzielanie powoduje odprężenie, zadowolenie, coś w rodzaju optymizmu i uspokojenia. Nie jest to jednak hormon, który rozpala zmysły w sypialni, więc może znacząco obniżać libido. Spadek ochoty na seks może być odczuwalny również po lekach antydepresyjnych, które jednocześnie uspokajają nerwowość. Gdy zaobserwujesz u siebie obniżenie libido, skonsultuj się z lekarzem, który może zalecić zmniejszenie dawki leku.

2. Pigułki antykoncepcyjne. Doustne środki antykoncepcyjne mogą zmniejszyć poziom hormonów płciowych, w tym testosteronu, a więc także powodować spadek libido. Dobrą alternatywą w tym przypadku są niehormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak na przykład wkładki wewnątrzmaciczne
czy prezerwatywy. Jednocześnie jednak warto wiedzieć, że niektóre pigułki antykoncepcyjne na pewne osoby działają odwrotnie: potrafią zwiększyć libido.

3. Leki na prostatę. One również mogą powodować spadek libido u mężczyzn, bo zapobiegają konwersji testosteronu do jego aktywnej formy. A niższy poziom testosteronu, zwłaszcza u mężczyzn, oznacza mniejsze libido
.

4. Leki na wypadanie włosów
. To kolejne leki obniżające potencję u mężczyzn. Okazuje się, że panowie, którzy z łysieniem radzą sobie w sposób farmaceutyczny, płacą za skutkami ubocznymi w postaci mniejszego wigoru w łóżku. W takim przypadku lepiej chyba sięgnąć po bardziej naturalne metody, niemniej nadal należy być ostrożnym i uważać np. na zioła zmniejszające popęd seksualny.

5. Leki przeciwhistaminowe. Również niektóre całkiem niewinnie wyglądające lekarstwa przeciwhistaminowe zmniejszające objawy alergi
i
oraz przeziębienia mogą spowodować obniżenie libido.

6. Leki przeciwdrgawkowe. Są często przyjmowane przez osoby z chorobą dwubiegunową. Właśnie u tych ludzi zanotowano znaczący spadek libido (zarówno u mężczyzn, jak i kobiet)
, ponieważ lekarstwa te hamują impulsy z komórek nerwowych, które powodują także chęć na seks. Gdy brakuje tej stymulacji, nie ma ochoty na rozkosze w sypialni.

7. Leki opioidowe
. Są błogosławieństwem w zakresie uśmierzania bólu ale przekleństwem w sferze popędu seksualnego. I one obniżają poziom testosteronu.

8. Beta-blokery
. Te leki przynoszą nieocenione korzyści dla serca, bo obniżają ciśnienie krwi, dla życia seksualnego natomiast - niekoniecznie. Kiedy krew wolniej krąży, ochota na seks maleje czasem do zera.

9. Leki przeciwlękowe
. Zwłaszcza leki silnie uśmierzające lęk powodują obniżenie libido. Farmaceutyczne leczenie stanów lękowych sprawia, że sypialnia staje się miejscem tylko do spania i odpoczynku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze