1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Seksualność - 6 strategii, by dobrze się z nią poczuć

Seksualność - 6 strategii, by dobrze się z nią poczuć

123rf.com
Seks jest czymś, co robisz, seksualność jest tym, czymś jesteś. Możemy ją określić jako sposób odczuwania i wyrażanie siebie jako istota seksualna. Jej wymiar uzależniony jest od wielu czynników: naszego stosunku do własnego ciała, wpływu rodziny, kultury, mediów, osobistej historii. Jak świadomie pracować nad seksualnością?

Odczuwanie własnej seksualności jest istotne chociażby dlatego, że wpływa na nasze ogólne poczucie siebie, relacje z innymi i postrzeganie świata, w którym żyjemy. Najbardziej sprzyja seksualności akceptacja siebie, dlatego pozytywne nastawienie do siebie działa na nią doskonale. Oto 6 strategii jak poczuć się lepiej ze swoją seksualnością.

1. Poczuj swoje atuty

Wyniki badań zdradzają, że 70 proc. kobiet twierdzi, że czuje się gorzej (jeśli chodzi o wygląd) po przejrzeniu czasopisma do nich adresowanego. Ty rób inaczej, wykorzystaj media do tego, żeby szukać w nich rad, wskazówek, motywacji do tego, żeby czuć się lepiej. Miej gdzieś nierealne kryteria i skup się na sobie. Atuty potrzebują samoopieki. Sen, ruch, zdrowe jedzenie, słowem dbanie o siebie podwyższa poczucie własnej wartości i co za tym idzie seksualność. Znaczenie ma nie tyle twój wygląd sam w sobie, ale twoje na niego spojrzenie. Nie jest ważne, czy ubrania, które nosisz są bardzo markowe, tylko to, jak się w nich czujesz. Czy czujesz się w nich atrakcyjna.

2. Bądź autentyczna

Gdy staramy się komuś podobać i zdradzamy siebie, tracimy na seksualności. Kiedy się kontrolujemy w jakimś określonym celu, przekreślamy autentyczność. Interesujący ktoś, to ktoś z pasją, entuzjazmem, namiętny, radosny. Do takich odczuć mamy dostęp, kiedy mamy kontakt ze sobą i nie boimy się tego pokazać.

3. Przejmij inicjatywę

Zatańczymy? Wyobrażasz sobie, że mogłabyś zapytać o to mężczyznę, który ci się podoba a właśnie na imprezie zagrali wolny kawałek? Masz odwagę spojrzeć komuś takiemu prosto w oczy, powiedzieć coś miłego, nawet na kształt komplementu? To dotyczy początku znajomości. A potem, gdy jesteśmy już razem, pamiętasz o przytulaniu, uściskach, trzymaniu się za ręce. Doświadczanie bliskości, autentyczny kontakt zawsze rozpala seksualność.

4. Porzuć osądy i oczekiwania

Nie sprzyjają one spontaniczności i fantazji. Gdy jesteś uwięziona w przekonaniu o swoich zbyt grubych udach lub oczekujesz, że mężczyzna w łóżku będzie zawsze delikatny, zamykasz się na to, co może się wydarzyć. Seks z mężczyzną, któremu spodobają się twoje oczy, plecy i tak dalej? Relacja z naprawdę z prawdziwie męskim typem? Spróbujesz się otworzyć na nowe?

5. Uwolnij przeszłość

Surowa matka, ojciec którego nie było, głupie nauczycielki, wredny kuzyn. Nasze życie zwykle nie jest usłane tylko różami. Niesiemy ten bagaż, ale przychodzi moment, by dokonać wyboru, czy dźwigać go dalej. Jeśli powiesz bolesnej przeszłości - tak, seksualności powiesz - nie. W uwolnieniu od balastu pomaga terapia, wiele jej odmian i metod. Przynajmniej jedna pasuje do ciebie.

6. Śmiej się

Trudno wyobrazić sobie seksualność bez uśmiechu, śmiechu czy umiejętności cieszenia się życiem, jego chwilami. Badania wskazują, że pary które razem często się śmieją, mają udane życie intymne.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze