fbpx

Alfabet pozytywnych emocji – E jak Egoizm

egoizm
123rf.com

E jak egoizm – od łacińskiego ego, czyli ja. Według Wikipedii oznacza to nadmierną albo wyłączną miłość do samego siebie. Egoista kieruje się przeważnie własnym dobrem i interesem, nie zwracając zbytniej uwagi na potrzeby i oczekiwania innych. Odnosi wszystko do siebie, patrzy na świat poprzez pryzmat „ja”…
Oto Beata, 34-letnia redaktorka. „Antek pochodzi z tradycyjnej rodziny. Jego mama nie pracowała, codziennie gotowała obiad i była cała dla rodziny. Ale ja chcę się rozwijać, spotykać ludzi i lubię moją pracę. Mamy dziecko. Antek kompletnie nie zdaje sobie sprawy, ile kosztuje mnie pogodzenie wszystkiego. Jego uwagi, że jemy drugi raz to samo, bo zrobiłam jedzenie na dwa dni, doprowadzają mnie do furii. Myślę, że popełniłam błąd zaraz po urodzeniu Marysi. Uznałam wtedy, że priorytetem jest rodzina, ale teraz Marysia nie jest już niemowlęciem. Czuję, że egoizm Antka rozsadzi nasz związek. Jestem już u kresu wytrzymałości”.

Joanna Godecka
Joanna Godecka, lifecoach

Ale nie tylko kobiety mają taki problem. Przypominam sobie sesję z Markiem, który przyszedł do mnie z pytaniem: „Z czego jeszcze mam zrezygnować, żeby moja dziewczyna była wreszcie zadowolona?”

JA: A z czego już zrezygnowałeś?
Marek: Zrezygnowałem z siatkówki, w którą trałem co piątek; zrezygnowałem z fotografii, na którą poświęcałem sporo czasu; ale widzę, że jeszcze nie dość… Iwona wciąż twierdzi, że poświęcam jej za mało czasu.
JA: Aha… a co Ty sam jeszcze chciałbyś dać?
Marek: No…. Już bym nie chciał…
JA: Nie?
Marek: No bo przecież facet musi mieć swój świat i swoje zainteresowania, więc nie chcę się ich pozbywać. Prawdę mówiąc, chcę grać w siatkówkę i robić zdjęcia.

Jesteśmy różni. Niektórzy dają więcej, niektórzy mniej. Niektórzy w sposób naturalny zajmują uprzywilejowane miejsce w pierwszym rzędzie. Problem zaczyna się w chwili, kiedy partner odczuwa dyskomfort. Kiedy jego życie staje się wypadkową cudzych oczekiwań. Kiedy pojawia się określenie – egoista.

Jeśli wydaje Ci się, że Twój partner zawłaszcza Twoje życie zadaj sobie pytanie:

  • Czy bardziej pożądanym i interesującym partnerem jest osoba, która wnosi do związku swoje zainteresowania, pasje, marzenia, potrzeby czy ktoś kto spełnia tylko cudze oczekiwania?
  • Kto bardziej mobilizuje partnera do tego, by o niego zabiegać? Osoba, której życie toczy się na wielu planach, wokół której znajdują się także przyjaciele, znajomi, środowisko zawodowe? Czy ktoś, kto rezygnuje ze swoich ambicji i potrzeb?

Dlatego, jeśli chcesz zachować swoje życie, posłuchaj Anthonyego de Mello: „Mówienie ludziom ‚nie’ jest wspaniałą rzeczą, jest to część przebudzenia”. I zrozum, to nie jest egoizm. Egoizmem jest wymaganie od innych, by żyli życiem, które akurat tobie wydaje się najwłaściwsze. To jest egoizm. Żyć swoim życiem nie jest egoizmem.

Czytaj blog Joanny Godeckiej.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze