1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wideo
  4. >
  5. „Nie mam osobowości, bo ja się muszę sprzedać”. Jak zostaliśmy szefami samych siebie? | zaTASKowani odc. 2

„Nie mam osobowości, bo ja się muszę sprzedać”. Jak zostaliśmy szefami samych siebie? | zaTASKowani odc. 2

„Teraz jesteśmy przedsiębiorcami samych siebie: menedżerem, CEO, pracownikiem w swojej firmie i wyzyskuję sam siebie” – mówi prof. Bartłomiej Dobroczyński w drugim odcinku podcastu „zaTASKowani”. Jak w tej sytuacji odpowiedzieć sobie na bazowe pytania: kim jestem i czego chcę?

„Nie mogę stawić czoła kolejnemu dniu”

Pierwsze skojarzenie z hasłem „praca”? Dla przebadanych w tegorocznym raporcie Instytutu Gallupa ponad 130 tys. pracowników na całym świecie praca kojarzy się z codziennym poczuciem samotności (odpowiedź jednego na pięciu pracowników) i dotyczy to wszystkich grup wiekowych z lekką przewagą ludzi poniżej 35. roku życia. Z wypowiedzi pracowników cytowanych w raporcie niezależnie od części świata, branży przebija smutek. Oto przykładowe komentarze:

„Wstajesz rano i myślisz: »Nie mogę tam jechać. Nie mogę stawić czoła kolejnemu dniu«” Catherina, logopedka z Australii. „Zawsze myślę, że gdybym był w biurze, przynajmniej nie musiałbym spotykać się z oskarżeniami o tzw. oszukiwanie czasu” Daniel, programista z Niemiec, pracujący zdalnie.

Polacy smutniejsi niż reszta Europy

Polacy, jak wynika z raportu, są w pracy jeszcze bardziej nieszczęśliwi niż reszta Europy: tylko 10 proc. z nas jest zaangażowanych w pracę (średnia dla Europy to 13 proc. i jest to jeden z najniższych wskaźników na kontynencie). Blisko ⅓ z nas codziennie się stresuje, a dalej złości, odczuwa smutek, a ¼ myśli każdego dnia o zmianie pracy.

Coraz trudniej nam też znaleźć balans między czasem wolnym a zawodowym, bo po pierwsze: granica między nimi się zaciera m.in. z powodu pracy zdalnej, natłoku zadań. Drugim zaś, a może nawet ważniejszym powodem jest nasz wkład w kreowanie swojego wizerunku. Jestem fabryką i wyzyskuję sam siebie mówi Mateusz Górniak.

„Nie wiemy, co jest dla nas dobre”

Odpowiedź na podstawowe pytania: co nas uszczęśliwi, czy jakie mamy marzenia – może być w tej sytuacji prawdziwym wyzwaniem. Wszelkie badania nad szczęściem pokazują, że nie wiemy, co jest dla nas dobre i z reguły wybieramy najgorszą z opcji dopowiada prof. Bartłomiej Dobroczyński. Jednak, według eksperta, poczucie sensu można spróbować znaleźć.

Witajcie w podcaście Zwierciadła „zaTASKowani”, w którym skupiamy się na pracy we wszystkich jej aspektach. Z różnych perspektyw. Bez pocieszenia i prostych rad. W pracy spędzamy większość naszego tzw. przytomnego życia, a dla wielu, jak pokazują badania, jest źródłem cierpień.

W drugim odcinku to wyzwanie – jak to się mówi w korporacyjnym slangu przyjęli psycholog dr hab Bartłomiej Dobroczyński, profesor nadzwyczajny w Instytucie Psychologii UJ, i Mateusz Górniak, pisarz, dramaturg, którego debiutancka powieść „Trash Story”, nominowana do Nagrody „Nike” 2023, bywa określana jako „kołysanka dla epoki telewizji i pępkowe społeczeństwa katastrofy”, a sam autor „jako doskonale rozpoznający dynamikę późnokapitalistycznej rzeczywistości”. Jingiel do podcastu stworzył DJ Bulb, mistrz świata DMC (Disco Mix Club) 2022 oraz wicemistrz świata w scratchowaniu w konkursie DJ-skim IDA World. Bo w tym cyklu – przy okazji rozmów o pracy – promujemy sztukę. We wszystkich jej przejawach. Agnieszka Wirtwein-Przerwa zaprasza na drugi odcinek podcastu „zaTASKowani”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze