1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Jak przeciwdziałać skutkom ubocznym tabletek antykoncepcyjnych?

Jak przeciwdziałać skutkom ubocznym tabletek antykoncepcyjnych?

123rf.com
Niemal stuprocentowa ochrona antykoncepcyjna, jaką gwarantują przyjmowane prawidłowo tabletki hormonalne ma niestety swoją cenę – jest nią większa podatność kobiety na plamienia śródcykliczne, nudności, bóle głowy oraz spadek libido. Pigułki antykoncepcyjne powodują także wzrost ryzyka powstania zatorów i zakrzepów, zaburzenia przemiany materii oraz osłabienie funkcji wątroby.

Niepożądane skutki doustnej antykoncepcji

Prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych tabletek hormonalnych zwiększa się, gdy stosująca je kobieta prowadzi niezdrowy tryb życia (niedobór snu, używki, uboga w składniki odżywcze dieta, znikoma aktywność fizyczna itp.). Połączenie działania niekorzystnych czynników zewnętrznych odbija się bowiem na wyglądzie (problemy z cerą, nasilone wypadanie włosów), metabolizmie (wolniejsza przemiana materii stwarza zagrożenie niepożądanym wzrostem masy ciała) i ogólnym zdrowiu kobiety (obciążenie serca i wątroby).

Aby uchronić organizm przed wyżej wymienionymi problemami zdrowotnymi,  w trakcie terapii hormonalnej należy zastosować odpowiedni preparat osłonowy.

Jakie substancje pomagają uniknąć uszkodzenia wątroby?

Wybór preparatu osłonowego nie powinien być dziełem przypadku, ponieważ nie wszystkie dostępne w aptekach produkty wykazują równie skuteczne działanie ochronne na organizm. Z tego właśnie powodu kobietom, którym zależy na redukcji ryzyka obciążenia wątroby podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, zaleca się zakup środka zawierającego cholinę (np. ), ponieważ substancja ta wykazuje pozytywny wpływ na metabolizm lipidów i tym samym pomaga w zachowaniu prawidłowej czynności wątroby.

Jak wesprzeć przemianę materii?

Zaburzenia metaboliczne mogą mieć poważne następstwa dla zdrowia, dlatego w trakcie terapii hormonalnej należy zatroszczyć się o przywrócenie prawidłowej przemiany materii. Tu z pomocą przychodzą preparaty osłonowe, które mają w swoim składzie chrom. Pierwiastek ten przyczynia się bowiem  do utrzymania właściwego metabolizmu tłuszczów, białek i węglowodanów, a także pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi.

Korzystny wpływ na przemianę materii ma również cynk, który pozytywnie oddziałuje na metabolizm węglowodanów i kwasów tłuszczowych.

Jaki preparat osłonowy wybrać?

Zawartość substancji o różnych właściwościach prozdrowotnych pozwala na skuteczniejszą ochronę organizmu przed niepożądanymi skutkami doustnych środków antykoncepcyjnych, dlatego wśród produktów godnych polecenia znalazła się Harmonella – preparat osłonowy o wielotorowym działaniu. W jej składzie obecne są również witaminy (witamina D oraz witaminy z grupy B) oraz selen, dzięki czemu produkt ten ma pozytywny wpływ na pracę tarczycy i mięśni, a także na funkcjonowanie układów: hormonalnego i nerwowego.

Dobrze dobrane pigułki antykoncepcyjne mogą nie wywoływać żadnych dolegliwości, nie oznacza to jednak, że ich długotrwałe przyjmowanie jest obojętne dla organizmu. Jeśli stosujesz leki hormonalne i chcesz uniknąć problemów ze zdrowiem, skorzystaj z ochrony, jaką oferują bezpieczne i dokładnie przebadane preparaty osłonowe.

Artykuł nie stanowi  porady medycznej, lekarskiej czy farmaceutycznej. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji co do leczenia należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze