1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Alergia: pierwsza pomoc - jakie środki wybrać?

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Ponad 40% Polaków cierpi na którąś z form alergii. Ze statystyk wynika, że tego typu problemy częściej odnotowywane są u mieszkańców miast. Każdy, kto zetknął się z dolegliwościami związanymi z alergią, doskonale wie jak bardzo obniżają one komfort życia, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z sezonową, czy przewlekłą alergią. Objawy potrafią być bardzo dokuczliwe. W cięższych przebiegach nie można normalnie oddychać, katar bywa bardziej obfity niż podczas najcięższej grypy, a problemy skórne objawiają się pod postacią uciążliwego świądu i powodują nieestetyczne wykwity pod postacią pokrzywek, wyprysków i podrażnień. Czy możemy sobie z nimi poradzić? Jakie środki możemy wybrać?

Alergia - czym właściwie jest?

Alergia to niewłaściwa reakcja organizmu na czynnik zewnętrzny, który w rzeczywistości zwykle nie jest groźny. Układ odpornościowy interpretuje go jako element zagrażający, reagując w sposób niewspółmierny. Wydawać by się mogło, że zagadnienie dotyczy wyłącznie osób o słabszym zdrowiu, ale fakty są takie, że większość z nas, przynajmniej raz w życiu, ma problem na polu alergicznym.

Choć alergeny (czynniki wywołujące reakcje) są różne, wśród najczęściej występujących wymienia się: pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych, wełnę i pierze. Stopnie reakcji organizmu też mogą być różne. Zwykle nie zagrażają życiu, ale zdarza się, że system obronny działa w sposób skrajny. Najbardziej ekstremalne przypadki, objawiające się jako wstrząs anafilaktyczny, mogą wystąpić np. przy ukąszeniach niektórych owadów lub pajęczaków lub przy alergii iniekcyjnej (po podaniu zastrzyku lub leku doustnego).

Jak dzielimy alergie?

  • pokarmowe
Wbrew pozorom występują dość rzadko, choć pacjenci chętnie właśnie w nich doszukują się źródła problemów, które w rzeczywistości mają całkiem odmienne pochodzenie. Reakcje mogą występować nie tylko ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty, skurcze), ale także na poziomie skórnym, czy ogólnoustrojowym (wspomniany wyżej wstrząs anafilaktyczny). Przykładowo dzieci reagują czasem źle na mleko, a dorośli na orzechy.
  • wziewne
Alergeny stanowić mogą nie tylko pyłki drzew, ale również roztocza kurzu domowego, czy sierść zwierząt, dlatego tego typu przypadłości mogą towarzyszyć choremu przez cały rok. Objawy bywają niezwykle uciążliwe. Wodnisty katar przechodzący często w zapalenie zatok, łzawienie oczu, uczucie ogólnego rozbicia, problemy z zasypianiem i koncentracją. Warto odnotować, że zaniedbana (nieleczona) alergia wziewna często prowadzi do rozwoju astmy oskrzelowej. Sama astma, u niektórych pacjentów, może mieć również podłoże sezonowe, to znaczy nasilać się w okresach emisji poszczególnych pyłków.
  • kontaktowe
W najlżejszej formie, alergia skórna może objawiać się jedynie świądem w miejscu zetknięcia z alergenem. W cięższych przypadkach mamy do czynienia z rozległymi zmianami skórnymi, które wymagać mogą głębokiej interwencji zarówno ze strony alergologa, jak i dermatologa oraz terapii sterydowej. Najczęstszymi alergenami są niektóre metale, na które reaguje skóra (biżuteria, guziki), lub kosmetyki, np. farby do włosów.
  • iniekcyjne
Wbrew pozorom wiąże się nie tylko z zastrzykami, ale ogólnie z lekami zawierającymi alergen. Dlatego nie powinna być mylona z pokarmową. Występuje bardzo rzadko i może być dla nas niebezpieczna. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Najczęstsze objawy alergii

Poniższy podział jest sporym uogólnieniem, ponieważ nasze organizmy bardzo różnie reagują na alergeny. W dużym uproszczeniu można jednak zebrać pewne charakterystyczne cechy poszczególnych przypadłości i umownie przypisać je konkretnemu pochodzeniu.

* alergia pokarmowa: nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka

* alergia wziewna: alergiczny nieżyt nosa, katar, zatkanie nosa, kichanie, świąd nosa, zapalenie spojówek, zaczerwienienie, łzawienie oczu, obrzęk powiek, duszność, kaszel, świszczący oddech, astma oskrzelowa, astma sezonowa.

* alergia kontaktowa: atopowe zapalenie skóry, świąd skóry, suchość skóry, wyprysk, pokrzywka i inne zmiany skórne

* alergia iniekcyjna: wstrząs anafilaktyczny, mający bardzo szerokie pole oddziaływania. Wśród objawów wymienia się m.in. spadek ciśnienia tętniczego, utratę przytomności, reakcje skórne, obrzęk tkanki podskórnej, kaszel, katar, duszność, świszczący oddech, nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka

Warto zaznaczyć, że wymieniony wstrząs anafilaktyczny może zdarzyć się również w przypadku alergii pokarmowej lub na skutek użądlenia przez niektóre owady.

Jak poradzić sobie z objawami alergii?

Jak już wspomniano wyżej, alergie miewają charakter tymczasowy i to niekoniecznie w perspektywie rocznego kalendarza, ale nawet w perspektywie całego życia. Innymi słowy, mogą pojawić się jednorazowo i już nigdy nie wrócić. Mogą wrócić w zupełnie innej formie, kiedy zupełnie nie będziemy się tego spodziewać. Jeśli zmagamy się z problemem częściej, lub doskwiera nam on w dłuższej perspektywie czasowej, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem-alergologiem. To on skieruje nas na specjalne testy alergiczne, które wykażą szczegółowo, na co konkretnie jesteśmy uczuleni. Będą one również właściwym wstępem do leczenia przyczyn poprzez odczulanie.

Na szczęście, do tego czasu, komfort naszego codziennego życia nie musi być obniżony. Jeśli jesteśmy w trakcie oczekiwania na wizytę, lub jeśli nasze dolegliwości nie są uciążliwie w sposób notoryczny, możemy sięgnąć po środki dostępne również bez recepty, które nie tylko pozwolą nam poczuć się dobrze, ale również sprawią, że wszelkie objawy alergii ustąpią. Do dyspozycji mamy całą gamę nowoczesnych, przebadanych i przetestowanych środków na alergię.

Są to zarówno formy doustne, które działają uśmierzająco na cały organizm, jak i maści oraz żele do stosowania bezpośrednio na skórę. Jeśli zmagamy się z alergicznym nieżytem nosa, problemami oskrzelowymi na tle sezonowego pylenia, lub nawet podrażnionymi gałkami ocznymi, do każdego z tych obszarów naszego organizmu stworzono specjalne środki.

Wśród mamy do dyspozycji między innymi:

- tabletki i kapsułki

- krople do oczu

- krople do nosa

- syropy

- maści, żele i kremy

- inhalatory i inne formuły wziewne.

Możemy bez trudu nabyć je w stacjonarnej aptece lub aptece internetowej. Warto dodać, że na przestrzeni ostatnich lat poczyniono na tym polu ogromne postępy. Nowoczesne doustne leki antyhistaminowe nie powodują senności, czy zaburzeń motorycznych, pozwalając normalnie funkcjonować, niezależnie od pory roku i stopnia nasilania się obecności alergenów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze