fbpx

Gdzie leży sekret długowieczności?

Rok 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku
123rf.com

Wspólne badania angielskich i japońskich naukowców dowodzą, że dzisiejsi 100- (i więcej) latkowie są bardziej odporni na choroby od młodszych pokoleń.
W serwisie ebiomedicine.com ukazały się wyniki badań prowadzonych wspólnie przez uniwersytet w Newcastle i uniwersytet medyczny w Tokyo. Przebadano 1554 osób w wielu 50-115 lat, wśród nich 684 osoby co najmniej stuletnie i 167 dzieci stulatków. Naukowcy analizowali czynniki potencjalnie odpowiadające za starzenie, takie jak funkcjonowanie niektórych narządów czy liczba komórek. W efekcie ogłosili, że kluczem do długiego życia w dobrym zdrowiu jest odporność na stany zapalne, które są reakcją immunologiczną organizmu przyjmującą różne formy.

Udowodniono, że chroniczne infekcje zwiększają ryzyko zgonu, utraty funkcji kognitywnych i problemów wieku starczego, ale nie muszą prowadzić do mnogości schorzeń. Z kolei długie telomery, fragmenty chromosomu, zapewniające mu stabilność i wraz z wiekiem naturalnie się skracające, mogą być ważne dla osiągnięcia wieku 100 lat, ale nie gwarantują tego procesu. Dzisiejsi stulatkowie są mnie podatni na choroby, ubytki funkcjonalne i zespoły geriatryczne niż pozostała część populackji. Dlaczego? Tego nie wiadomo.

Doktor geriatrii, Thomas von Zglinicki, szef projeku przyznał „Stulatkowie i starsi są inni, mówiąc krótko: lepiej się starzeją się, są w stanie uchronić się przed chorobami o wiele dłużej niż reszta populacji”. Wyeliminowanie chronicznych infekcji może być kluczowe dla jakości zdrowia publicznego i długości życia.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>