Oczy przed komputerem

123RF.com

Spójrzmy sobie w oczy. Są osłabione i podrażnione? Każdego dnia zmuszamy je do ciężkiej pracy. Nawet gdy oglądamy telewizję lub czytamy, odpoczywamy tylko my, nie one. Czas zmienić nawyki.
Dr Marek Bardadyn, naturoterapeuta

Chroniczne zmęczenie oczu z czasem osłabia wzrok, a niekiedy prowadzi do jaskry, zaćmy, zwyrodnień siatkówki. Wzrok pogarszają też niedobory witamin i minerałów oraz toksyny i stres, także słabnące z wiekiem krążenie krwi. Nie jesteśmy w stanie unikać wszelkich zagrożeń, ale stawiając na profilaktykę, dłużej będziemy cieszyć się dobrym wzrokiem.

Najprostszym sposobem na poprawienie kondycji oczu są 10−15-min kompresy z ziela świetlika, rumianku lub herbaty − szybko przynoszą ulgę. Jeśli jednak eksploatujemy wzrok ponad miarę, trwałe efekty pojawią się przy regularnym ich nakładaniu. Z kolei zażywany raz, dwa razy dziennie lek homeopatyczny Euphrasia zwalczy wzmagające się w ciągu dnia przemęczenie, napięcie i ból oczu będące następstwem np. pracy przy komputerze. Przewlekłe zaczerwienienie oczu, piasek pod powiekami, zamglenia obrazu ustępujące pod wpływem mrugania zlikwiduje Staphisagria. Jest ona także skuteczna przy jęczmieniu, gradówce i chorobach zapalnych oczu. Na wrażenie pogarszania się ostrości widzenia polecam Calcium fluoratum, które zapobiega także powiększaniu się krótkowzroczności. Gdy zmęczenie wzroku jest tak silne, że prowadzi do migren, sięgnijmy po Gelsemium (pomaga również na zaburzenia wzroku spowodowane problemami z kręgosłupem szyjnym).

Nawracające napady drżenia dolnej powieki złagodzimy, lekko uciskając i masując punkt w połowie jej długości, zaś drżenie powieki górnej – punkt w połowie długości górnej krawędzi oczodołu.

Toast za zdrowie oczu…

…wypijmy codziennie. Miksujemy 200 ml jogurtu albo mleka krowiego (2-proc.) lub sojowego, 100 g czarnych jagód lub borówek amerykańskich, suszoną morelę, łyżeczkę miodu oraz po 5 g ziaren sezamu i orzechów włoskich. Od razu wypijamy.

Gabinet dr. Marka Bardadyna: tel. (22) 833 71 18; więcej informacji: www.yogamedica.pl

Dr Partap S. Chuachan, specjalista medycyny ajurwedyjskiej z Instytutu Jiva Ayurveda

Ajurweda ma wiele sposobów na utrzymanie oczu w dobrej kondycji. Jednym z nich jest ich poranne ochładzanie polegające na nabraniu zimnej wody w usta i jej przytrzymaniu przy jednoczesnym spryskiwaniu otwartych oczu zimną wodą. Taki zabieg sprawi, że oczy będą dobrze ukrwione, odżywione i błyszczące.

Inną metodą, która dodatkowo łagodzi podrażnienia oczu, jest 2–3-min wpatrywanie się bez mrugania w płomień „świecy” z masła ghee z odległości ok. pół metra („świecę” możemy zrobić w domu ze sklarowanego masła i bawełnianego sznurka). Podczas zabiegu uwalniają się z masła ghee substancje, które działają wzmacniająco i nawilżająco na oczy. Można też przed snem zakroplić do oczu ciepłe ghee.

Łagodząco zadziała także zapuszczenie do każdego oka trzech kropli wody różanej oraz położenie na powieki wacików zwilżonych kozim mlekiem (krowie jest nieco mniej skuteczne).