W jakim rytmie bije Twój zegar biologiczny?

Zegar biologiczny
123rf.com

Zegar tyka, a co na to statystyka?

Uwzględniając rytm organizmów ludzkich jesteśmy w stanie wytłumaczyć dlaczego pomiędzy 3.00 a 4.00 zdarza się najwięcej wypadków, nawet jeżeli kierowcy są w dobrej formie. Winę ponosi wewnętrzny zegar, który powoduje, że po godzinie 24.00 spada drastycznie zdolność koncentracji i nawet ludzie niezawodni popełniają za kierownicą niewytłumaczalne błędy.
Dopiero około godziny 5.00 i 6.00 nad ranem organizm przestawia się znowu na program „praca”. Zaczyna się wówczas w organizmie produkcja kortyzolu, hormonu stresu, który „ładuje” nasze wewnętrzne baterie.
Tuż przed południem, między godzina 10.00 a 12.00 nasz organizm jest najsprawniejszy umysłowo. Wtedy też mamy najlepszą pamięć.
Pomiędzy godziną 12.30 do 15.00 ma miejsce pewien kryzys – spadają obroty organizmu. Później znowu nabiera wigoru… W okresie wolniejszego tempa zaleca się krótką drzemkę. Senność, która nasz wtedy może ogarnąć nie jest niczym nietypowym – wręcz przeciwnie. To naturalna potrzeba naszego organizmu.
Po kilkunastominutowej poobiedniej drzemce, odzyskaniu wigoru, około godziny 15.00 dobrze byłoby udać się z wizytą do dentysty. Wtedy to nasze zęby są najmniej wrażliwe na ból. Przyjęcie o tej godzinie zastrzyka znieczulającego spowoduje, że skutki jego działania będziemy odczuwać silniej i zdecydowanie dłużej, niż to miałoby miejsce przed południem.
Pomiędzy godziną 16.00 a 18.00 jest najlepszy czas na aktywność fizyczną – biegi, gimnastyka. U dzieci, w tym czasie, dostrzega się też lepsze zdolności liczenia – to najlepszy moment, by odrabiać zadania z matematyki.
Na pielęgnację naszego ciała zarezerwujmy czas od godziny 18. Wtedy to skóra pracuje najbardziej intensywniej i substancje zawarte w kosmetykach będą działać najbardziej intensywnie. Po godzinie 22.00 organizm przestawia się na wolniejsze tempo. Powolnieje proces przemiany materii, zmniejsza się częstotliwość uderzeń serca na minutę, system nerwowy się wycisza.

Jak udowodniły badania, również stopień oddziaływania przyjmowanych lekarstw na organizm zależy od pory, w której zostały zażyte. Aby przykładowo złagodzić ból głowy rano, trzeba zażyć trzy tabletki leku, a wieczorem wystarczy tylko jedna. Niektórzy lekarze nie zalecają pacjentom przyjmowania leku trzy razy dziennie lecz dopasowują środki i dawki do biorytmów człowieka.

Artykuł przygotowany przez ekspertów portalu PoProstuZdrowo.pl.