1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Praktyka uważności lekiem na depresję

123rf.com
123rf.com
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2020 roku depresja będzie drugim największym problemem na świecie. Badania dowodzą, że leki psychotropowe nie zapobiegają nawrotom choroby. Nadzieją jest praktyka uważności i medytacja.

Depresja kliniczna jest definiowana jako trwałe pogorszenie nastroju, któremu mogą towarzyszyć takie objawy jak: lęk, panika, bezsenność, utrata apetytu, poczucie beznadziejności życia i inne.

Badania dowodzą, że coraz częściej chorujemy na depresję. Aż 80 proc. chorych doświadcza jej nawrotów. Leki psychiatryczne poprawiają funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu i łagodzą objawy depresji, jednak nie zapobiegają nawrotom choroby. Potrzebna jest bardziej skuteczna długoterminowa strategia walki z depresją

Jon Kabat-Zinn, Zindel Segal, Mark Williams, John Teasdale są autorami programu terapii opartej na uważności, która zapobiega nawrotom tej choroby. Chodzi w niej o naukę bycia w teraźniejszości i pełnej uważności na myśli i uczucia w życiu codziennym. W ten sposób ludzie zamiast unikać cierpienia poprzez wypieranie trudnych emocji uczą zbliżać się do niego, przez co uwalniają pokłady toksycznych uczuć.

Kiedy czujemy nienawiść, lęk, poczucie winy czy wstydu wysyłamy negatywną energię, która powraca do nas zwielokrotniona. W efekcie zapętlamy się w stanie depresji, która jest chorobą nieprzeżytych uczuć. Uważność na tu i teraz oraz medytacja skoncentrowana na oddechu dają pozytywne rezultaty w trwałym wychodzeniu z depresji.

Więcej na ten temat w książce „Świadomą drogą przez depresję. Wolność od chronicznego cierpienia, Mark Williams, John Teasdale, Zindel Segal, Jon Kabat – Zinn, wyd. Czarna Owca

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze