Kreatywność drzemie w każdym z nas. Wystarczy być jak dziecko, które tworząc, uczestniczy w pełni w tym pięknym procesie, poddaje się kreatywnej fali i tworzy w radości.
Pomoże ci w tym poniższe dziewięć wskazówek:
1. Wychodź krok po kroku ze swojej strefy komfortu.
Wprowadzaj do swojego życia nowe elementy, np. naucz się robić coś, co odkładasz od lat, zmień drobiazg w swoim wyglądzie, ogranicz nawyk, który zabiera ci dużo czasu i energii. Gratuluj sobie dokonania choć najmniejszej zmiany. W ten sposób zmniejszysz swój lęk przed nieznanym.
2. Przypomnij sobie marzenia z dzieciństwa.
Zrób listę. Jeśli marzyłaś o pisaniu, zacznij od zapisków w dzienniku, układania wierszy, opowiadań. A może masz już zebrane utwory, które można wydrukować? Albo pomysł na książkę? Zacznij ją pisać! Jeśli chciałaś malować, zapisz się na kurs rysunku. Być może nie wszystkie twórcze marzenia uda ci się od razu spełnić, ale ważne jest obudzenie pozytywnych uczuć, emocji i pasji! Kiedy przypominasz sobie swoje marzenia, aktywujesz kreatywność i wewnętrzny ogień.
3. Naucz się wchodzenia w stan relaksu.
Kiedy w mózgu przeważają fale alfa związane z odprężeniem, poziom kreatywności jest bardzo wysoki, z łatwością uczymy się i generujemy nowe pomysły, znajdujemy rozwiązanie trudnej sytuacji i mamy dobre samopoczucie. Najprostszym sposobem wejścia w stan alfa jest praktyka technik relaksacji, np. świadomego oddechu. Na kilka minut skup się na swoim oddechu, odczuwaj każdy wdech i wydech. Możesz skupić uwagę na klatce piersiowej lub nozdrzach. Podążaj za oddechem, pozwól się poprowadzić.
4. Praktykuj twórcze pisanie.
Julia Cameron, pisarka i artystka, która od lat doradza twórcom, jak rozwinąć skrzydła, zachęca do porannego pisania trzech stron notatek (Morcing pages), zawierających wszystkie treści, które w tej chwili generuje twój umysł. Pisz „strumieniem świadomości”, czyli bez analizy logicznego umysłu. To może być bardzo oczyszczające oraz inspirujące do pracy twórczej zajęcie.
5. Słuchaj ulubionej muzyki.
Wybierz kilka utworów, które zawsze poprawiają ci nastrój. Słuchaj ich nieprzerwanie przez godzinę. W tym czasie możesz wpaść na świetny pomysł albo zacząć już tworzyć jakieś konkretne dzieło.
6. Rób twórcze kolaże.
Załóż zeszyt, do którego będziesz wklejać inspirujące cytaty, ciekawe zdjęcia z gazet oraz twoje twórcze notatki, pomysły, marzenia oraz sposoby ich realizacji.
7. Czytaj o ludziach, którzy cię inspirują.
Osoby twórcze, które odnoszą sukcesy, mogą być dla ciebie ważnymi nauczycielami. Przypominają ci, jak wielki jest twój potencjał.
Daj się im zainspirować.
8. Rozwijaj prawą półkulę.
Oglądaj albumy malarskie i fotograficzne, podziwiaj barwy, kształty, perspektywę. Obserwuj przyrodę w lesie czy parku, stań przy drzewie, dotknij go i wyobraź sobie, jakie jest stare, ile osób mogło pod nim stać, jakie historie toczyły się wokół. Dyskretnie obserwuj ludzi w kawiarni, na ulicy, zastanawiając się, co mogą robić w życiu, jakie są ich marzenia. Raz na jakiś czas weź aparat i zrób serię zdjęć, śpiewaj lub nuć ulubione piosenki, wpatruj się w rozgwieżdżone niebo czy zachód słońca. Pomyśl: gdybyś miała napisać książkę, to jaki byłby jej temat przewodni?
9. Dziel się z innymi.
Podziel się swoją twórczością ze światem, w przeciwnym razie będzie przez kolejne miesiące lub lata zalegała w szufladach. Zacznij od osób, którym najbardziej ufasz. Zapytaj je, jak odbierają twoje dzieła. Pamiętaj jednak, że każda opinia to tylko czyjś punkt widzenia. Dzielenie się swoją twórczością to wyraz odwagi!
Dagmara Gmitrzak: trenerka rozwoju osobistego, socjolog, terapeutka technik holistycznych, autorka książek.