fbpx

„Tais” Anatol France. Poleca Michał Żebrowski

„Tais” Anatol France. Poleca Michał Żebrowski

Powiastka filozoficzna.
TaisAnachoreta pustynny, mnich Pafnucy udaje się do Aleksandrii, by nawrócić jawnogrzesznicę, podziwianą i uwielbianą przez wszystkich, piękną i bogatą aktorkę Tais.

Powieść Anatola France’a po raz pierwszy opublikowana została (z podtytułem Powiastka filozoficzna) w numerze „Revue des Deus Mondes” z lipca-sierpnia 1889 r. W 1891 r. France dokonał poprawek i rozszerzył powieść o ponad 20 stron. W tym samym roku „Tais” wydana została w formie książkowej.

W szkicu przedmowy do „Tais”, (której France nigdy nie ukończył) czytamy: „Osobliwą cechą legend jest to, że same przez się nadają się do wyrażania wszelakich poglądów. Jest w nich jakaś zadziwiająca podatność i zdolność przybierania coraz to nowych odcieni”.

Dzieło przesycone ironią i sceptycyzmem, jednocześnie pisane z ogromną kulturą i smakiem, w ciekawy sposób ukazuje upadek kultury helleńskiej i czas pierwszych chrześcijan.

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl, www.biblionetka.pl

„Są, Lucjuszu, rzeczy niesłychane potężniejsze nad rozum i naukę.
– Jakże to? – zapytał Cotta.
– Ciemnota i szaleństwo – odrzekł Aristejos.”
Anatole France (z książki Tais)

fot_Bielinska
fot_Bielinska

Michał Żebrowski (ur. 17 czerwca 1972 w Warszawie) – polski aktor filmowy i teatralny. Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył w 1995 roku. Wielką popularność przyniosły mu role w polskich superprodukcjach filmowych – tytułowego Pana Tadeusza w reżyserii Andrzeja Wajdy wg Adama Mickiewicza i Jana Skrzetuskiego w ekranizacji „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana. Jest dyrektorem warszawskiego Teatru 6. Piętro.


2

ZAPRASZAMY DO LICYTACJI

Zebrane środki trafią do Oddziału Bajka – Wędrującej Szpitalnej Biblioteki. Akcja, zainicjowana przez miesięcznik Zwierciadło, wspiera Fundację „Serdecznik” w zakupie książek dla dziecięcych oddziałów. Każdy może wylicytować książkę na aukcji charytatywni.allegro.pl i wspomóc dzieci.
allegro.png

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze