fbpx

Coraz bliżej Święta – Endo odkrywa bożonarodzeniowe tajemnice!

Coraz bliżej Święta - Endo odkrywa bożonarodzeniowe tajemnice!

Ho Ho Ho…już za chwilę Święty Mikołaj gromko zapuka do naszych drzwi, wskoczy przez zakurzony komin lub zaparkuje sanie na naszym podjeździe. Dzieci z radością go przywitają, poczęstują mlekiem i ciasteczkami, a za szczery uśmiech dostaną wymarzony prezent. Święta tuż, tuż…

Krótka historia Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie obchodzone jest na świecie już od IV wieku. Od zawsze z tymi świętami wiązał się szereg przesądów, w które wierzono. Do wieczerzy wigilijnej według tradycji zasiadała parzysta liczba osób, a na stole musiało znaleźć się od 5 do 13 potraw. Wierzono, że kto kichnie w wigilię, ten przez cały rok będzie zdrowy. Ważne było, aby w tym dniu zjeść rzepę i orzechy lub czosnek, które chroniły przed bólem zębów przez cały rok, jabłka natomiast zapobiegały bólowi gardła. Nieodzownym składnikiem wielu potraw był mak, stanowiący symbol snu i łączności z innym światem. Gdy na niebie pojawiała się pierwsza gwiazda, wszyscy zasiadali do wieczerzy, która rozpoczynała się wspólną modlitwą, opłatkiem i życzeniami. Wierzono również, że w noc wigilijną zwierzęta mówią ludzkim głosem. Z tym przesądem można spotkać się jeszcze i w dzisiejszych czasach.

Polskie tradycje świąteczne

Wigilia w Polsce jest dniem postnym. Do świątecznej kolacji zasiada się po dostrzeżeniu pierwszej gwiazdki na niebie, na wigilijnym stole ustawia się 12 potraw, a pod obrus zwyczajowo układa się sianko. Każdego dania należy spróbować, co zapewni szczęście przez cały rok i zagwarantuje, że nie zabraknie któregoś podczas następnej wieczerzy wigilijnej. Do najpopularniejszych potraw świątecznych należą: barszcz z uszkami, biały żur lub zupa grzybowa, ryby, kapusta z grochem, pierogi z kapustą, paszteciki z grzybami, kluski z makiem i miodem, kompot z suszonych owoców, kulebiak i kutia. Przed biesiadowaniem należy podzielić się opłatkiem i wyśpiewać kolędy. Tradycja obdarowywania bliskich prezentami podczas świąt wywodzi się z rzymskich Saturnaliów. Dawniej zwyczaj nazywano Gwiazdką, ponieważ wręczano je, gdy na niebie zauważono pierwszą gwiazdę, utożsamianą z Gwiazdą Betlejemską.

Mikołajowe prezenty pod choinką

Prezenty świąteczne to w tym dniu najmilszy moment dla oczekujących ich dzieci. W listach do Świętego Mikołaja proszą o upragnione zabawki, ubrania czy książki. Potem z radością rozpakowują swoje prezenty, w nadziei na znalezienie tych wymarzonych. A co dzieci najbardziej pragną znaleźć pod choinką? Ponadczasowym pomysłem będą pluszowe misie. Endo w ofercie sklepu posiada swoją przytulankę, która obecnie bije rekordy popularności. Miś Endo w swojej kolekcji proponuje serię ubranek, mebelków i swój własny, drewniany domek. Taki prezent z pewnością zachwyci nie tylko najmłodsze, ale i starsze dzieci. Wśród wymarzonych upominków nastolatków, niezmiennie na listach znajdują się gry, książki, oraz oczywiście modne ubrania. Święty Mikołaj śmiało może ich szukać w sklepie internetowym Endo, bo najnowsza, jesienno-zimowa kolekcja marki zachwyca różnorodnością, kolorami i zabawnymi tekstami, które młodzi ludzie przecież uwielbiają!

Sweterek z reniferem czy tiulowe spódniczki?

A jak właściwie ubrać się na Święta? Gorączka świąteczna z pewnością nie ułatwia tego zadania. Warto wcześniej wszystko przygotować tak, by oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i zamieszania związanego z przebieraniem w tych szczególnych dniach. W kolekcji Endo dla dziewczynek znajdziecie szereg tiulowych, ozdobnych spódniczek oraz sukienek zdobionych gwiazdkami. Idealnie sprawdzą się również tuniki koszulowe z czerwono lub granatowej kraty, które aż się proszą, aby w nich świętować. Dla chłopców najlepsze będą modne spodnie typu jogger, które są niezwykle wygodne, a w połączeniu z eleganckimi koszulami Endo, tworzą niepowtarzalne i wyjątkowe stylizacje małych pomocników Mikołaja