Ludzie organicznie potrzebują kontaktu naturą, tymczasem w przeludnionych, wybetonowanych miastach coraz bardziej brakuje zielonych przestrzeni. Rozwiązaniem jest roślinny design – wpuszczenie przyrody do mieszkań. Zielone ściany z mchu, lasy zamknięte w słoiku, wiszące ogrody to proste i efektowne ozdoby współczesnych wnętrz.
Zieleń wdziera się do polskich domów i bloków ze zdwojoną energią: pokrywa ściany i sufity, występuje w coraz bardziej wyszukanych formach. Aby zapewnić sobie kontakt z naturą, nie poświęcając zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania. Propozycje Biophilic Studio pozwolą cieszyć się towarzystwem roślin nawet najbardziej zabieganym i zapracowanym.
Nawet mały element zieleni we wnętrzu pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka, poprawia nastrój, wycisza, jest także uniwersalną ozdobą. Nie każdy może jednak pochwalić się odpowiednimi umiejętnościami potrzebnymi do opieki nad wymagającymi roślinami, innym zwyczajnie brakuje na to czasu. Doskonale rozumie to Anna Piotrowska, założycielka Biophilic Studio – concept store specjalizującego się w tworzeniu oryginalnych ozdób.
Biophilic design mogą być doskonałym prezentem na każdą okazję (fot. materiały ze strony FB)
Staram się tworzyć projekty z gatunków, które będą pięknie się prezentować i nie wymagać specjalnej opieki. Osoby, które nie mają czasu, by pielęgnować rośliny, mogą skorzystać z rozwiązań, które stanowią doskonałą propozycję właśnie dla zapracowanych i zabieganych… – wyjaśnia ekspertka.
Biophilic Studio proponuje m.in. lasy w słojach – kompozycje z roślin szczelnie zamknięte w naczyniach o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach, które zyskują coraz większą popularność. Sprawdzają się zarówno w domowym zaciszu, jak i w przestrzeniach publicznych. Dobrze wyregulowane przez lata mogą nie wymagać ingerencji człowieka. Własny leśny słój można stworzyć samemu (np. podczas warsztatów). To jednak nie jedyna propozycja ekspertki – znajdują się tu również wiszące zielone kule, rośliny wodne oraz kompozycje zawieszone na kwietnikach wyplatanych ze sznurka.
Nie tylko zieleń cieszy oczy, ale również sama kompozycja (fot. materiały ze strony FB Biophilic design)
Rośliny nie tylko podnoszą wartość estetyczną przestrzeni, ale także doskonale zaspokajają pierwotną potrzebę człowieka polegającą na bliskości z przyrodą (biophilii to w znaczeniu dosłownym miłość do natury). W odpowiedzi na tę silną więź powstał biophilic design – innowacyjny sposób urządzania przestrzeni polegający na wprowadzaniu natury tam, gdzie wcześniej człowiek ją ujarzmił. O koncepcji roślinnego designu, żywych zielonych ozdobach oraz szczegółach dotyczących ich pielęgnacji można przeczytać w książce Anny Piotrowskiej pt. “Zielonym do góry. Nowoczesne pomysły na rośliny we wnętrzu”. Zawarte tam filmy, zdjęcia i instrukcje pomogą w przygotowaniu własnej roślinnej kompozycji.