1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Savage Beauty”. Wystawa Alexandra McQueena w Londynie

© Victoria and Albert Museum, London
Zobacz galerię 10 Zdjęć

Jeszcze przez prawie 2 miesiące w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta (Victoria and Albert Museum) można oglądać największą dotychczas wystawę legendarnego brytyjskiego projektanta mody, Alexandra McQueena. Warto uwzględnić ją w wakacyjnych planach.

Muzeum Wiktorii i Alberta jest doskonałym wyborem na europejską retrospektywę. Nie tylko ze względu na samo wyjątkowe miejsce, ale też dlatego, że właśnie tu po raz pierwszy pokazano prace McQueena w 1997 na wystawie z okazji 50-lecia brytyjskiej mody: „Cutting Edge. 50 Years of British Fashion 1947-1997”.  „Jestem zachwycony, że ta wspaniała ekspozycja trafiła do Londynu i czuję, że V&A jest jej naturalnym domem”, mówi dyrektor muzeum, Martin Roth. Faktycznie, sam projektant przyznawał, że wystawy w V&A są dla niego źródłem inspiracji i „to takie miejsce, w którym chciałby być zamknięty na noc”.

McQueen był uznawany za wizjonera i jednego z najbardziej innowacyjnych projektantów pokolenia. Łączył doskonałe krawiectwo z poszukiwaniem nowych form, inspirował się sztuką i filmami. Aktualna wystawa w Londynie to największa retrospektywa zmarłego w 2010  twórcy. Powstała w Instytucie Kostiumów Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, ale na potrzeby londyńskiej odsłony została uzupełniona o dodatkowe 66 eksponatów, wśród nich wczesne prace projektanta wypożyczone m.in. ze zbiorów Isabella Blow Collection (Isabella Blow kupiła całą dyplomową kolekcję McQueena), domu mody Givenchy oraz od prywatnej kolekcjonerki, stylistki Katy England. W tej nowej części ekspozycji znalazły się też sukienki z kolekcji The Girl Who Lived in the Tree (zima/jesień 2008) i The Horn of Plenty (zima/jesień 2009). Łącznie w Muzeum Wiktorii i Alberta można podziwiać ponad 240 kostiumów i akcesoriów. Reprezentują wszystkie okresy pracy projektanta: począwszy od dyplomu w 1992 aż do ostatniej kolekcji na zimę i jesień 2010. Nigdy wcześniej w jednym miejscu nie zebrano tylu projektów McQueena i jego współpracowników.

Alexander Mcqueen, Savage Beauty, Muzeum Wiktorii i Alberta (Victoria and Albert Museum), Londyn, wystawa otwarta codziennie do 2 sierpnia 2015

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze