1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Pięć godzin z Mariem” Miguela Delibes’a. Przekazuje Tomasz Sobierajski

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Powieść uważana za mistrzowskie dzieło Miguela Delibes’a, jest długim mono- dialogiem Carmen, kobiety z miejskiej klasy średniej o bardzo wąskich światopoglądzie i mentalności.

Carmen wygłasza go przed zwłokami męża Maria, nauczyciela liceum o poglądach lewicowych, przez które spędził pewien czas w więzieniu, za czasów frankizmu. Żona wyrzuca mu (powtarzając to mnóstwo razy), że m.in. nie kupił samochodu (podczas, gdy wszyscy sąsiedzi i znajomi kupili), nie zarabiał dużo, źle wychował dzieci (syn-demokrata) i traktował przedstawicieli niższych klas społecznych jak równych sobie. Poza zawartością egzystencjalną, powieść jest satyrą na mierność klasy średniej wystawionej na upadek gospodarczy za czasów frankizmu.

(Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl)

Wydanie z roku 1980, widać ślady użytkowania. Na stronie tytułowej dedyckacja i własnoręczny podpis Tomasza Sobierajskiego. Dodatkowo kolorowymi zakładkami zaznaczone ciekawe i ważne strony. Tomasz Sobierajski dołączył również list do czytelnika, który wylicytuje książki zatytułowany "List do dobrego człowieka".

Fot. Ola Dmowska

 

 

 

 

 

Tomasz Sobierajski socjolog UW, doktor nauk humanistycznych, felietonista SENS-u, autor bloga na Zwierciadlo.pl "Socjolog w podróży"

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze