1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Warto obejrzeć: "Honorowy obywatel"

Warto obejrzeć: "Honorowy obywatel"

"Honorowy obywatel" jest argentyńskim kandydatem do Oscara. Oscar Martínez (znany polskim widzom z "Dzikich historii") za rolę w filmie Gastóna Duprata i Mariano Cohna otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na ostatnim Festiwalu Filmowym w Wenecji. W „Honorowym obywatelu” wciela się w postać pisarza, noblisty, który po kilkudziesięciu lata nieobecności powraca do rodzinnego miasteczka. Film na ekranach kin już 6 stycznia.

Honorowy obywatel” podejmuje różnorodne tematy, angażujące opinię publiczną zarówno w Argentynie, jak i na całym świecie. Jednym z nich jest odrzucenie spojrzenia z zewnątrz i krytyki rodzimego kraju dokonanej przez głównego bohatera, który spędził poza jego granicami kilka dekad. Film obrazuje obronę wobec tej krytyki, zachowania rodaków Mantovaniego, związane z postawami nacjonalistycznymi – podkreślają producenci argentyńskiego kandydata do Oscara.

- Spokojne życie, skupienie na swoim punkcie widzenia, charakterystyczne dla zamkniętej społeczności, są do zaakceptowania w małym miasteczku, ale dla głównego bohatera „Honorowego obywatela” stanowią zaprzeczenie wszelkich idei postępu – podkreślają.

„Idealne połączenie komedii i dramatu”

Daniel Mantovani, argentyński pisarz (Oscar Martínez) zdobył wszystko – łącznie z Nagrodą Nobla. Jego kalendarz jest pełny obowiązków i prestiżowych wydarzeń, ale on niespodziewanie odwołuje spotkania, aby pojechać do Salas, małego miasteczka, z którego pochodzi i które jest źródłem jego inspiracji. Ma odebrać medal Zasłużonego Obywatela. Spotkanie światowej sławy autora z mieszkańcami Salas obfituje w zabawne wydarzenia – jak przejazd przez miasto na wozie strażackim z miejscową królową piękności. Wkrótce jednak atmosfera zagęści się, emocje towarzyszące obecności noblisty wzrosną, a Mantovani ujrzy mieszkańców Salas z zupełnie odmiennej perspektywy.

Na połączenie elementów komediowych i poważnego tematu zwraca uwagę zagraniczna prasa. „Idealne połączenie komedii i dramatu” – czytamy w “Il Giornale”. „Mistrzowska ironia, odkrywcze uwagi, rytmiczne tempo i świeże pomysły” – pisze “Corriere della Sera”. A “Jornada” zaznacza: „Sarkastyczne i samokrytyczne spojrzenie, które uwodzi publiczność”.

"Honorowy obywatel" otworzył tegoroczny Warszawski Festiwal Filmowy. Kinowa premiera już 6 stycznia 2017. Dystrybutorem filmu jest Against Gravity.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze