1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Polański będzie przewodniczył rozdaniu Cezarów

123rf.com
123rf.com
24 lutego 2017 odbędzie się wieczór galowy Cezarów, najważniejszych nagród filmowych we Francji. Przewodniczącym ceremonii został Roman Polański. 

Cezary istnieją od 1976 roku. To najbardziej prestiżowe nagrody dla twórców i artystów filmowych we Francji. Początkowo przyznawano je w 13 kategoriach, obecnie obowiązują 22 kategorie. 24 lutego statuetki trafią do ludzi filmu już po raz 42. Przewodniczącym ceremonii w legendarnej Salle Pleyel odnowionej w oryginalnym stylu art déco będzie Roman Polański. Polański ma w dorobku 8 Cezarów, za następujące filmy: „Tess” (1980, najlepszy reżyser i najlepszy film), „Pianista” (2003, najlepszy reżyser i najlepszy film), „Autor Widmo” (2011, najlepszy reżyser i najlepsza adaptacja), „Rzeź” (2012 najlepsza adaptacja, wspólnie z Yasminą Rezą), „Wenus w futrze” (2014, najlepszy reżyser). Stawia go to na drugim miejscu w historii nagrody (zaraz po Jacques’u Audiardzie , twórcy m.in. „Proroka", który otrzymał łącznie 9 statuetek), a sam „Pianista” także znalazł się wśród rekordzistów - film wygrał aż w  7 kategoriach.

W komunikacie prasowym Alain Terzian, przewodniczący Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, która organizuje galę, napisał: „Artysta, filmowiec, producent, scenarzysta, aktor, reżyser - brakuje słów, żeby opisać Romana Polańskiego, ale żeby wyrazić nasz podziw i zachwyt wystarczy jedno: dziękujemy, Panie Przewodniczący”.

Aktualnie reżyser pracuje nad filmem na podstawie powieści Delphine de Vigan pt. „Prawdziwa historia”.  Jego współpracownikiem przy tym projekcie jest Olivier Assayas, w Polsce znany przede wszystkim z reżyserii i scenariusza filmu „Sils Maria”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze