1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Pamiętam”Agnieszki Janiszewskiej – powieść malowana słowem

„Pamiętam” to bardzo spójna i intrygująca powieść. Na kilkuset stronach autorka zgrabnie i przemyślanie rozrysowała pełną pasji i napięcia historię, której zakończenia nie jesteśmy pewni aż do ostatnich stron.

Agnieszkę Janiszewską poznaliśmy jako autorkę serii pt. „Alei Starych Topoli”, po przeczytaniu której polubiłam ten styl pisania. Dlatego z dużą przyjemnością i niemałymi oczekiwaniami sięgnęłam po najnowszą powieść jej autorstwa, . I tym razem również się nie zawiodłam.

Blisko 20 lat po zakończeniu II wojny światowej do Warszawy przyjeżdża młoda kobieta, urodzona w Paryżu Izabella Seigner, aby odszukać i poznać rodzinę swojej zmarłej matki.  Gdy dzięki pomocy dawnego ordynansa dziadka udaje się jej to, na początku tylko obserwuje krewnych z oddali. Pozna ich dopiero półtora roku później, gdy przyjedzie do Polski kolejny raz.

Choć współcześnie  zdeklasowana rodzina (po wojnie straciła majątek ziemski) mieszka w Warszawie, to akcja powieści toczy się także w Paryżu, Lyonie, na francuskiej i polskiej prowincji. Janiszewska odmalowuje skomplikowaną historię, w której nie brak miłości, nienawiści i najgłębiej skrywanych tajemnic. Główne role w tej opowieści przypadły kobietom, które choć żyją w innych światach, to mają wiele wspólnego ze sobą - są silne, odpowiedzialne, żądne wiedzy i nowych doświadczeń. Wbrew niesprzyjającym okolicznościom, usiłują kochać, realizować pragnienia, dokonywać dobrych wyborów, a przede wszystkim nigdy nie poddawać się.

„Pamiętam” to bardzo spójna i intrygująca powieść. Na kilkuset stronach autorka zgrabnie i konsekwentnie rozrysowała pełną pasji i napięcia historię, której zakończenia nie jesteśmy pewni aż do ostatnich stron. Dopracowana w najdrobniejszych szczegółach fabuła, konsekwentny zarys postaci, lekki język autorki, a także wspaniale nakreślony powojenny pejzaż – to wszystko sprawia, że powieści nie chce się wypuścić z rąk nawet na chwilę. W tej magicznej historii znajdziemy całe spektrum emocji, które znajdziemy w każdej rodzinnej historii – od miłości po nienawiść, od życia po śmierć, od szczerości uczuć po kłamstwa i tajemnice. Janiszewska – która jest obecnie nauczycielem historii w liceum ogólnokształcącym – niezwykle zgrabnie tworzy obraz złożony z emocji, niezabliźnionych ran, oczekiwań i tajemnic. Wielkie brawa dla autorski za płynne przenoszenie czytelnika w żywy świat bohaterów,  za pokazanie ich w wielu ważnych życiowych momentach i w gmatwaninie trudnych koligacji rodzinnych, które wychodzą na jaw dopiero po latach. Wreszcie, za rzetelnie przywołane historyczne tło wydarzeń. Dzięki takich zabiegom możemy lepiej zrozumieć motywacje bohaterów.

Piękna, epicka lektura na ciepły wieczór z kieliszkiem czerwonego wina. Obowiązkowa lektura. Gorąco polecamy!

Książka „Pamiętam” została objęta patronatem medialnym Portalu Zwierciadlo.pl

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze