1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Muzyka na Szczytach 2011 już wkrótce w Zakopanem

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” jest imprezą cykliczną, odbywającą się w Zakopanem od 2009 roku. Zawarte w nazwie projektu słowa „…na szczytach” są symbolem miejsca, w którym festiwal się odbywa, ale przede wszystkim są odwołaniem do wysokiego poziomu artystycznego wydarzenia.

Organizatorom zależy na popularyzacji muzyki polskiej na całym świecie, poprzez włączanie jej w repertuar światowych gwiazd, co wpływa na integrację europejską w dziedzinie kultury muzycznej i sztuki.

Grupa założycieli Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem postanowiła podjąć próbę przywrócenia Zakopanemu dawnej świetności, zapraszając pod Tatry wybitnych muzyków i przedstawicieli innych sztuk.

„Organizując cyklicznie Festiwal Muzyka na Szczytach jesteśmy przekonani, że to co robimy jest ważne i potrzebne szczególnie teraz, gdy otacza nas wszechobecna pop kultura i komercja. Skutecznie realizujemy marzenia o festiwalu z udziałem wykonawców najwyższej klasy, festiwalu będącym kilkudniowym świętem wielkiej Sztuki…”

Formuła festiwalu opiera się na realizacji szeregu koncertów, recitali, wystaw oraz projekcji filmowych z muzyką odgrywaną na żywo. Dobór miejsc i otoczenia dla poszczególnych elementów festiwalu dodatkowo wpływa na jego atrakcyjność i przyciąga uwagę szerokiego grona odbiorców. Międzynarodowy charakter wydarzenia podnosi jego rangę i dodaje prestiżu.

Tegoroczna edycja o przewrotnym haśle „Moda na Kulturę”, jest już jego trzecią odsłoną. Dwie poprzednie, zorganizowane kolejno w 2009 i 2010 roku, z powodzeniem zmierzyły się z realizacją podstawowej idei przedsięwzięcia, jakim jest promowanie kultury wysokiej, poprzez przekazanie wartości i wiedzy w atrakcyjnej oraz unikatowej formie.

Program festiwalu został oparty na nowatorskim sposobie połączenia muzyki klasycznej z innymi dziedzinami sztuki (fotografią, filmem, pokazem) i jej prezentacji przez artystów różnych technik twórczych. Różnorodność form przekazu dostosowana jest do potrzeb szerokiego grona odbiorców w różnych przedziałach wiekowych, zarówno mieszkańców Zakopanego, jak i gości, melomanów oraz przypadkowych widzów, korzystających z bogactwa tatrzańskiej przyrody, którzy mogą skorzystać również z oferty artystycznej.

Patronat nad tegoroczną edycją Festiwalu Muzyka na Szczytach objęły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Małopolski Marek Sowa.

Komitet honorowy tworzą: Jerzy Skolimowski, Paweł Mykietyn, Paweł Potorczyn, Joanna Wnuk Nazarowa, Michał Okła, Jerzy Fedorowicz, Andrzej Gut Mostowy, Marek Żebrowski, Ewa Piaskowska oraz Piotr Fudakowski.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze