1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Muzyka na Szczytach 2011 już wkrótce w Zakopanem

fot. materiały prasowe
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” jest imprezą cykliczną, odbywającą się w Zakopanem od 2009 roku. Zawarte w nazwie projektu słowa „…na szczytach” są symbolem miejsca, w którym festiwal się odbywa, ale przede wszystkim są odwołaniem do wysokiego poziomu artystycznego wydarzenia.

Organizatorom zależy na popularyzacji muzyki polskiej na całym świecie, poprzez włączanie jej w repertuar światowych gwiazd, co wpływa na integrację europejską w dziedzinie kultury muzycznej i sztuki.

Grupa założycieli Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem postanowiła podjąć próbę przywrócenia Zakopanemu dawnej świetności, zapraszając pod Tatry wybitnych muzyków i przedstawicieli innych sztuk.

„Organizując cyklicznie Festiwal Muzyka na Szczytach jesteśmy przekonani, że to co robimy jest ważne i potrzebne szczególnie teraz, gdy otacza nas wszechobecna pop kultura i komercja. Skutecznie realizujemy marzenia o festiwalu z udziałem wykonawców najwyższej klasy, festiwalu będącym kilkudniowym świętem wielkiej Sztuki…”

Formuła festiwalu opiera się na realizacji szeregu koncertów, recitali, wystaw oraz projekcji filmowych z muzyką odgrywaną na żywo. Dobór miejsc i otoczenia dla poszczególnych elementów festiwalu dodatkowo wpływa na jego atrakcyjność i przyciąga uwagę szerokiego grona odbiorców. Międzynarodowy charakter wydarzenia podnosi jego rangę i dodaje prestiżu.

Tegoroczna edycja o przewrotnym haśle „Moda na Kulturę”, jest już jego trzecią odsłoną. Dwie poprzednie, zorganizowane kolejno w 2009 i 2010 roku, z powodzeniem zmierzyły się z realizacją podstawowej idei przedsięwzięcia, jakim jest promowanie kultury wysokiej, poprzez przekazanie wartości i wiedzy w atrakcyjnej oraz unikatowej formie.

Program festiwalu został oparty na nowatorskim sposobie połączenia muzyki klasycznej z innymi dziedzinami sztuki (fotografią, filmem, pokazem) i jej prezentacji przez artystów różnych technik twórczych. Różnorodność form przekazu dostosowana jest do potrzeb szerokiego grona odbiorców w różnych przedziałach wiekowych, zarówno mieszkańców Zakopanego, jak i gości, melomanów oraz przypadkowych widzów, korzystających z bogactwa tatrzańskiej przyrody, którzy mogą skorzystać również z oferty artystycznej.

Patronat nad tegoroczną edycją Festiwalu Muzyka na Szczytach objęły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Małopolski Marek Sowa.

Komitet honorowy tworzą: Jerzy Skolimowski, Paweł Mykietyn, Paweł Potorczyn, Joanna Wnuk Nazarowa, Michał Okła, Jerzy Fedorowicz, Andrzej Gut Mostowy, Marek Żebrowski, Ewa Piaskowska oraz Piotr Fudakowski.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze