1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Rozpoczyna się 54. Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie muzyka, która nie jest jedynie skupiona na sobie, lecz która otwiera się na otaczający świat, komentuje go, pragnie go zmieniać.

,,Warszawska Jesień" jest festiwalem zasłużonym, z ogromną tradycją, czymś w rodzaju świadka historii. Jest to jedyny w Polsce festiwal o randze i skali międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej, przez wiele lat jedyna tego rodzaju impreza w środkowej i wschodniej części Europy. Wciąż jednak jest organizmem żywym, rozwija się i ma się dobrze na tyle, na ile pozwala budżet przeznaczony na kulturę w Polsce oraz ogólna sytuacja muzyki. Festiwal organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich, a nad programem kolejnych edycji pracuje Komisja Repertuarowa powoływana przez Zarząd Związku.

Na tegorocznej edycji zobaczymy m.in.  dzieło Philla Niblocka "The Movement of People Working", którego tematem jest praca ludzkich rąk, jej powtarzalność, uporczywość, magia. Kompozycja ma formę koncertu-instalacji i wykorzystuje przestrzenną projekcję dźwięku elektronicznego oraz filmy prezentowane na trzech ekranach.

W wykonaniu Neue Vocalsolisten zobaczymy "Freizeitspektakel" Hannesa Seidla i Daniela Koettera na głosy, elektronikę i instalację wideo, którego treścią jest zjawisko czasu wolnego we współczesnej kulturze.

Zorka Wollny i Artur Zagajewski przygotowują oratorium uliczne z udziałem orkiestry i chóru mieszkańców Warszawy, rodzaj zakomponowanej manifestacji. Będzie to wielogłos obywateli, którzy czują się pomijani w społecznym dyskursie. Projekt powstaje we współpracy z .

Podczas koncertu finałowego zabrzmi "Il Canto Sospeso" Luigiego Nono, które pierwszy i jedyny raz w Polsce wykonane zostało pół wieku temu (na "Warszawskiej Jesieni" w 1961 roku).

estiwalowym koncertom towarzyszyć będzie konferencja "Muzyka i polityka", organizowana przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

54. Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" odbędzie się w dniach 16-24 września 2011.

Dokładny program i pozostałe informacje można znaleźć na stronie festiwalu: .

,,Warszawska Jesień" poczęła się w 1956 roku na fali odwilży po latach stalinowskiej dyktatury i pomimo, iż władze szybko odstąpiły od procesu demokratyzacji, istniała nieprzerwanie (z dwoma wyjątkami) przez czas trwania komunizmu, mając byt zapewniony przez państwo (do tej pory utrzymuje się głównie ze środków publicznych). I dopiero nowa sytuacja ekonomiczna i społeczna kraju na dorobku, zachwiała stabilnością finansowania Festiwalu. Mimo to nadal pełni on zasadniczą rolę w kształtowaniu kultury współczesnej w Polsce.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze