1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

"Zimna Wojna" zdobywa europejskie Oskary!

Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Wręczenie nagród odbyło się w sobotę 15. grudnia w Sewilii. "Zimna wojna" została okrzyknięta najlepszym europejskim filmem roku na gali Europejskiej Akademii Filmowej!

 

Film „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymał nagrody Europejskich Nagród Filmowych (EFA) w kategoriach najlepszy: film europejski, reżyser (Paweł Pawlikowski), scenariusz (Paweł Pawlikowski), aktorka (Joanna Kulig).

 

Joanna Kulig, która w „Zimnej wojnie” wciela się w rolę Zuli Lichoń, została wyróżniona jako najlepsza aktorka europejska.

 

Nagrodę za najlepszy montaż otrzymał Jarosław Kamiński.

"Przejścia w »Zimnej wojnie« są znaczące i emocjonalne, prawie jak w poezji" - napisało jury w uzasadnieniu. "Ten poetycki sposób montażu podkreśla zmysłowość historii. Montażysta subtelnie prowadzi bohaterów przez czas, uwypuklając ich izolację od siebie w przestrzeni, fragmentaryczność ich relacji i niemożność bycia razem".

https://youtu.be/UJzdbU_pT58

Zdecydowanie podczas tegorocznej gali triumfował Paweł Pawlikowski, który aż pięciokrotnie pojawił się na scenie.

Czuję się oszust. Było 195 wersji scenariusza. Ja jestem trochę anty-scenarzystą, lubię pisać cały czas, coś poprawiać. Mało jest scen, które mają taki sam kształt, jak w scenariuszu - powiedział Pawlikowski, odbierając nagrodę za najlepszy scenariusz.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze