1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Wernisaż wystawy - Kowalski i Wiech - finaliści Konkursu Oscara Barnacka

Wernisaż wystawy - Kowalski i Wiech - finaliści Konkursu Oscara Barnacka

fot. materiały prasowe
Leica Gallery Warszawa, Narodowe Centrum Kultury i Polska Agencja Fotografów FORUM, zapraszają na wystawę fotografii Kacpra Kowalskiego i Tomasza Wiecha, finalistów tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Leica Oskar Barnack Award 2011.

Leica Oskar Barnack Award to jeden z najważniejszych światowych konkursów fotograficznych, poświęcony fotografii reportażowej. Pierwsza edycja miała miejsce w 1979 roku, w setną rocznicę urodzin Oskara Barnacka – twórcy aparatu Leica. Od tego czasu konkurs rozgrywany jest corocznie. Nagrodę przyznaje międzynarodowe jury, złożone z fotografów, fotoedytorów, oraz kuratorów galerii Leiki z całego świata.

W tegorocznej trzydziestej drugiej edycji, wzięło udział ponad 2000 fotografów z 89 krajów, w tym 57 polskich uczestników.

Wyróżniony w konkursie Leica Oskar Barnack Award 2011, cykl autorstwa Kacpra Kowalskiego „Powódź z nieba” powstał  w maju i czerwcu 2010 r., na zlecenie Polskiej Agencji Fotografów Forum. Z perspektywy  paralotni, latając  nad obszarem blisko 100 km2 autor pokazał  powódź, która  niszczy miasta, wsie i infrastrukturę, zmienia krajobraz na ogromnych przestrzeniach. Zdjęcia te zdominowały publikacje o skutkach tego kataklizmu w polskiej prasie. Kadry przypominają  bardziej abstrakcje malarskie niż fotografie, przemyślane kolorystycznie graficzne kompozycje, powtarzalne rytmiczne wzory, symetrie, asymetrie - pól, dróg, łąk, jezior.  Każde zdjęcie jest przemyślane i ujawnia dużą wrażliwość autora na formę i piękno krajobrazu. Na wystawie pokazanych będzie 15 kolorowych zdjęć cyklu.

Kacper Kowalski (ur. w 1977 r. w Gdańsku), architekt, fotograf, specjalizuje się w zdjęciach z lotu ptaka, wykorzystując niezwykłą perspektywę i kontrolę nad obrazem. Za swoje fotografie lotnicze otrzymał nagrody i wyróżnienia w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych: World Press Photo, Nikon Photo Contest International, Grand Press Photo, National Geographic, Pilsner Urquell International Photography Award (IPA), Sony Worlds Photography Awards. Na polskim rynku prasowym reprezentowany jest przez Polską Agencję Fotografów Forum, na rynku międzynarodowym przez Panos Pictures. Wystawy indywidualne: Wodne impresje, Museo del mare, Genua (2011); Po drugiej stronie Bałtyku – wzorki polskie 2, Komisja Europejska, Helsinki(2011); Polska z LOTu ptaka, Ambasada RP w Pradze (2011);  Powódź z nieba, Sandomierz (2010); Wzorki polskie, Warszawa (2010),  Polska on air, Londyn (2010), Polska on air – Belfast (2010), Wzorki polskie, Jelenia Góra (2010); Wzorki polskie , Londyn (2009).

Tomasz Wiech to jeden z najciekawszych fotografów młodego pokolenia. Jego projekt „W Polsce”, doceniony przez Jury konkursu Leica Oskar Barnack Award 2011, nasuwa skojarzenia z pracami najlepszych polskich fotoreporterów. Materiał realizowany od kilku lat, jest próbą przyjrzenia się współczesnej Polsce, jej krajobrazowi, miejscom znanym i kojarzonym i tym o których nie wspominają przewodniki. Autor odwiedza kurorty, centra pielgrzymkowe, miasta i miasteczka. Na swój kraj patrzy z dystansem, skupiając się na tym, co z jednej strony śmieszy, a z drugiej wcale śmieszne nie jest. Fotografuje absurdy i kontrasty, z otaczającej przestrzeni wychwytuje marzenia o byciu bogatym, najlepszym, o posiadaniu lasu na pustkowiu, gór nad morzem i największego dinozaura na świecie na własnym podwórku. Łączy spostrzegawczość z wrażliwością, poczucie humoru z powagą, a przede wszystkim ma niezwykłą umiejętność opowiadania prawdy o ludziach i czasach, w których żyją.

Wernisaż: 22 września 2011 r., godz. 19:00

Wystawa: 23 września – 15 października 2011 r.

Leica Gallery Warszawa Centrum Handlowe BlueCity Warszawa, Aleje Jerozolimskie 179, poziom +1

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze