1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. "Polska" na eksport - wystawa fotografii z kultowego miesięcznika PRLu

"Polska" na eksport - wystawa fotografii z kultowego miesięcznika PRLu

Stocznia, 1956, fot. Marek Holzman
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Miliony rozkładówek, kilkanaście wersji językowych, kilkuset autorów fotografii, trzy podstawowe edycje  — to imponujący obraz miesięcznika „Polska” w liczbach. Magazyn przeznaczony był głównie dla zagranicznego odbiorcy. Jego celem było pokazywanie Polski poza granicami kraju z wykorzystaniem strategii opartej na atrakcyjnym projekcie graficznym i fotografii.

Wystawa "Polska" na eksport w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta

Redaktorzy pisma kreowali wyobrażenia o Polsce jako kraju atrakcyjnym i nowoczesnym — potencjalnym partnerze ekonomicznym oraz źródle inspiracji w dziedzinie kultury i sztuki. Gdyby chcieć wymienić nazwiska autorów tekstów i fotografii czy artystów publikujących swoje prace, trzeba by wskazać niemal wszystkich twórców powojennej kultury polskiej.

Od 30 marca w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta można oglądać wystawęPolska” na eksport. To niemal 300 fotografii ukazanych w swoim pierwotnym kontekście – na łamach miesięcznika oraz w zestawieniu z niepublikowanym materiałem zdjęciowym. Ujęcia spoza kadru bądź historie wokół reportaży rzucają nowe światło na warsztat fotografów, edytorów oraz strategie działania redakcji. Podziwiać można bogaty wybór archiwaliów z rozkładówkami oryginalnych numerów pisma, zdjęciami, dokumentami pochodzącymi z archiwów prywatnych oraz materiał filmowy ze zbiorów wielu instytucji. Wybór ten pozwala zrozumieć nie tylko historię i złożony kontekst funkcjonowania fotoreportażu, ale też rolę współczesnej fotografii prasowej w Polsce.

Wystawa rozpoczyna się wraz z wydaniem pierwszego numeru pisma, w momencie kształtowania się powojennego reportażu polskiego, a kończy z początkiem dekady gierkowskiej.

Wystawie towarzyszy książka Początek przyszłości. Fotografia w miesięczniku „Polska” w latach 1954-1968 pod redakcją Karoliny Puchały-Rojek i Marty Przybyło (kuratorek). Na publikację składa się historyczny materiał ilustracyjny z miesięcznika, teksty oraz bogaty zbiór fotografii wraz z biogramami autorów – kluczowych postaci dla historii polskiej fotografii tego okresu.

Pokaz uzupełnia cykl filmowy, spotkania, wykłady i warsztaty — zarówno przybliżające historię magazynu „Polska", jak też odnoszące się do współczesnych realiów fotoreportażu i projektowania czasopism.

Wystawę oglądać można do 23 czerwca.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze