1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Nominowana do Złotych Lwów „Catalina” Denijala Hasanovica od 7 czerwca w kinach!

Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Historia spotkania trójki wyobcowanych ludzi – młodej emigrantki, polskiego Żyda na uchodźstwie i naznaczonej traumą wojny w Jugosławii kobiety – to intymny obraz o ograniczeniu wolności i tęsknocie za domem.

Catalina studiuje prawo we Francji. Jest Kolumbijką i właśnie odrzucono jej prośbę o przedłużenie pobytu. Pomocne może okazać się napisanie ciekawej pracy. Dziewczyna za radą jednego ze swoich profesorów jedzie do Sarajewa, by szukać tematu pracy w materiałach Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii. Na miejscu jednak nie udaje się jej uzyskać pozwolenia na dostęp do archiwum. Jednocześnie pomocną dłoń wyciąga do studentki Nada, tamtejsza tłumaczka oraz jej partner, pochodzący z Polski Marek. Nada proponuje Catalinie, żeby zamieszkała u niej. Między kobietami zaczyna rodzić się przyjaźń.

W roli Cataliny zobaczymy debiutantkę Andreę Otalvaro, partnerują jej Lana Barić oraz Andrzej Chyra. Za reżyserię i scenariusz odpowiada pochodzący z Bośni i Hercegowiny Denijal Hasanović, który ukończył  Szkołę Filmową w Łodzi. Autorem zdjęć do filmu jest Bogumił Godfrejów, nominowany w 2002 roku do Oscara za zdjęcia do filmu "Męska sprawa" (wraz z reżyserem Sławomirem Fabickim). Za dźwięk odpowiada dwukrotna laureatka nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (za filmy „Weiser” i „Różyczka”) oraz laureatka Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł („Weiser”) - Joanna Napieralska.

Reżyser mówi o swoim filmie: „Catalina” opowiada o ludziach, których życie zostało naznaczone traumami wywołanymi przez wojny, wykorzenienie, system. Trudno się z nimi utożsamiać, gdyż nikt z nas nie chciałby być na ich miejscu, ale można ich zrozumieć i współczuć im. Nawet wtedy, gdy ich zachowania wzbudzają w nas irytację. A może szczególnie wtedy.

Film pokazywany był m.in. na 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym (2017), 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2017 w Konkursie Głównym) oraz na 7. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" (2018 w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych). Zdobył również nagrodę za Najlepszy Film na 24. Eurocine w Bogocie.

Film w polskich kinach już od 7 czerwca dzięki dystrybutorowi .

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze