1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Ballaké Sissoko i Vincent Segal na Francophonic Festiwal

Ballaké Sissoko i Vincent Segal na Francophonic Festiwal

17 marca rusza w Stolicy Francophonic Festival. To 6. edycja festiwalu prezentującego najciekawszych artystów ze świata frankofońskiego. Festiwal jest hołdem dla różnorodności kulturowej i muzyki, która wykracza poza granice geograficzne i językowe.

Wirtuoz afrykańskiej lutni (kory) Ballaké Sissoko i wiolonczelista Vincent Segal to mistrzowie muzycznej konwersacji, opartej na porozumieniu i uważnym traktowaniu drugiego muzyka. Muzyków połączyła prestiżowa wytwórnia Label Bleu,  dla której obaj nagrywali. Znajomość przerodziła się w przyjaźń i zaowocowała współpracą nad projektem „Chamber Music“.

Ten album jest spotkaniem się dwóch muzycznych tradycji. „Zbudowaliśmy naszą relacje artystyczną stopniowo. Dzisiaj, kiedy gramy, rozumiemy się nawzajem, nawet nie mówiąc nic“– mówi Malijczyk. Obaj muzycy zakorzenieni są w wielowiekowej tradycji – u Sissoko to tradycja griotów Mandinka, u Segala szkoła klasyczna.

Ballaké Sissoko  pochodzi z królewskiego plemienia Mandingów. Ojciec nie chciał, by jego pierworodny syn został muzykiem, ale talent i determinacja wygrały. Sissoko założył wspólnie z żoną, artystką współpracująca z Salifem Keitą, zespół Mandé Tabolo. Grywał z największymi wirtuozami kory, jak Toumani Diabaté, z legendą bluesa Taj Mahalem czy pianistą jazzowym Ludovikiem Einaudim.

Wykształcony klasycznie Francuz Vincent Segal, eksperymentuje na granicy gatunków, od jazzu po rock i muzykę etniczną. Współpracował . z Cesarią Evorą, Elvisem Costello, Stingiem czy aktorką i piosenkarką Agnes Jaoui, reżyserką kultowych „Gustów i guścików“. Grał też w duecie z perkusistą Cyrilem Atefem w triphopowym projekcie Bumcello.

Francophonic Festival jest organizowany przez Come4Event we współpracy z Good Music Productions, Trinity Entertainment  i Ambasadą Francji.
Data: 19 marca, 2012 r.
Miejsce: Studio koncertowe im. W. Lutosławskiego
Ul. Modzelewskiego 59, Warszawa
Start: 20:00
Bilety: 85 zł do 4 marca, 95 zł, 100 zł w dniu koncertu

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze