1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

12 Tydzień Kina Hiszpańskiego - na co warto pójść

Manana
Manana
Zobacz galerię 5 Zdjęć
12. Tydzień Kina Hiszpańskiego to największa prezentacja hiszpańskiej kinematografii na świecie - poza Hiszpanią. W tegorocznym programie znalazło się 20 tytułów.

12. edycję Tygodnia Kina Hiszpańskiego otworzy "Nie zazna spokoju, kto przeklęty"  (No habrá paz para los malvados) w reżyserii Enrique Urbizu. Ten trzymający w napięciu thriller opowiada historię inspektora policji Santosa Trinidad, który w poszukiwaniu zaginionej dziewczyny wdaje się w strzelaninę. Jej rezultat: 3 trupy... i świadek, któremu udaje się zbiec. Intryga, która w wyniku śledztwa wyjdzie na jaw, okaże się dużo bardziej niebezpieczna niż myślał.

Kolejną perełką programu Tygodnia będzie zdobywca nagrody Goya za Najlepszy Scenariusz Adaptowany, a zarazem najlepsza hiszpańska animacja zeszłego roku. "Dyskretne uroki starości" (Arrugas) Ignacio Ferrerasa to oparta na wielokrotnie nagradzanym, kultowym hiszpańskim komiksie Paco Roca ciepła historia Emilia i Miguela, dwóch rezydentów domu opieki, którzy nie godzą się na to, by przez ostatnie lata życia traktowano ich przedmiotowo. Aby uchronić Emilia przed przeprowadzką na zniesławione 4. piętro placówki bohaterowie obmyślają zwariowany plan, który zabarwi humorem i satyrą trudną codzienność domu starców, a oni sami udowodnią, że nowe życie można zacząć w każdym wieku.

W programie znajdzie się również laureat 4 nagród Goya, w tym za Najlepsze Zdjęcia za przepiękne ujęcia boliwijskich krajobrazów, widowiskowy western "Blackthorn" Mateo Gila, z Samem Shepardem w doskonałej roli podstarzałego, ale wciąż niebezpiecznego Butcha Cassidy. Wiele wskazuje na to, że legendarny bandyta nie zginął wcale w Boliwii w 1908 jak podają źródła. Reżyser puszcza wodze fantazji, przedstawiając słynnego rewolwerowca 20 lat po jego rzekomej śmierci. Wracając z boliwijskiej prowincji w rodzinne strony, Butch Cassidy wpadnie w wir ostatniej życiowej przygody, jakiej nie zaznał od czasów swojej świetności u boku Sundance Kida.

W programie znajdzie się m. in. poruszający dramat "Pokonać lęk" (No tengas miedo) w reżyserii Montxo Armendariza. To opowieść o 25-letniej Silvii, która postanawia zmienić swoje życie i zapomnieć o prześladujących ją wspomnieniach z dzieciństwa. "Pokonać lęk" to kolejny znakomity, dojrzały dramat reżysera nominowanych do Oscara "Sekretów serca", ze wspaniałymi rolami czołówki hiszpańskich aktorów, Belén Ruedy ("Sierociniec") i Lluisa Homara ("Przerwane objęcia).

Koniecznie trzeba zobaczyć także "Czarny chleb" (Pan negro) Agustí Villarongi, zdobywcę 9 nagród Goya, w tym tych najważniejszych (dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera). To historia kilkunastoletniego Andreu, który rozpoczyna własne śledztwo, by uratować przed śmiercią ojca niesłusznie oskarżonego o morderstwo.

Z kolei "Morente" to niezwykły dokument o jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowym, ale i kontrowersyjnym, śpiewaku - Enrique Morente - który "odnowił" współczesne flamenco. Film Emilio Ruiz Barrachiny, oparty na utworach wykonywanych przez Morente na bazie tekstów Pabla Picassa, niezamierzenie stał się ostatnim zapisem i artystycznym testamentem wielkiego śpiewaka.

12. Tydzień Kina Hiszpańskiego zakończy uroczysty pokaz najnowszego filmu Alexa de la Iglesii z udziałem Salmy Hayek "Życie to jest to" (La chispa de la vida), prezentowanego na tegorocznym Berlinale w sekcji Berlinale Special. To kolejna zwariowana komedia mistrza czarnego humoru i zjadliwej ironii, który tym razem rozprawia się z medialnym cyrkiem i pragnieniem sławy, nie zostawiając suchej nitki na nikim: pazernych dziennikarzach, nieznających granic PR managerach i żądnej sensacji gawiedzi.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze