1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Przegląd aktualnych wystaw w galeriach i muzeach

Zobacz galerię 7 Zdjęć

„Pronaszkowie. Przestrzenie teatru" - Oliwa, oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Sprawili, że scenografia przestała być tylko dekoracją, zmienili polski teatr – wystawę dedykowaną braciom Andrzejowi i Zbigniewowi Pronaszkom można oglądać w Pałacu Opatów w Oliwie, oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Ekspozycja „Pronaszkowie. Przestrzenie teatru" jest doskonałą lekcją historii teatru. Bracia byli twórcami nowoczesnej scenografii, swoje reformy zaczęli w latach 20. i 30. XX wieku. Bakcyla teatralnego złapali już podczas studiów na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Inspirował ich Stanisław Wyspiański, interesowali się ideami reformy teatralnej Edwarda Gordona Craiga. Po szkole swoje pomysły mogli wdrażać dzięki współpracy z Leonem Schillerem w Teatrze im. Bogusławskiego w Warszawie.

Zbigniew Pronaszko pracował później dla teatru Cricot Józefa Jaremy. Po II wojnie światowej został profesorem krakowskiego ASP. Jego brat osiadł w Warszawie, ale w latach 30. tworzył dla Teatru Miejskiego we Lwowie, gdzie zrealizował ponad 50 spektakli. Zasłynął projektem scenografii do „Dziadów" Mickiewicza w inscenizacji Schillera. Andrzej Pronaszko w czasie wojny był członkiem konspiracyjnej Rady Teatralnej. Po 1945 roku pracował w teatrach krakowskich Starym i Słowackiego oraz w warszawskim Teatrze Polskim. W 1957 r. został mianowany profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Bracia znani są również z tego, że w 1917 roku wspólnie z Tytusem Czyżewskim założyli grupę artystyczną Ekspresjoniści Polscy, przemianowaną na Formistów. Czerpali wtedy ze sztuki średniowiecznej i malarstwa ludowego. Z czasem poddali się dominującemu w drugiej dekadzie dwudziestolecia międzywojennego koloryzmowi.

Na wystawie „Pronaszkowie. Przestrzenie teatru" można podziwiać obrazy, rysunki, makiety teatralne, projekty dekoracji i kostiumów oraz fotografie i filmy dokumentujące dorobek braci. Eksponaty pochodzą z Muzeum Teatralnego w Warszawie, Muzeów Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i kolekcji prywatnych.

„Pronaszkowie. Przestrzenie teatru” Wystawa czynna do 1 lipca Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej – Pałac Opatów Dział Teatralny ul. Cystersów 18,  Gdańsk
„Sopot 1904-12. Lato Fabianich” - Sopot

Wyobraźmy sobie lato sprzed 100 lat. Rodzina Fabianich przebywa na wakacjach w Sopocie. Beztroskie chwile rejestruje na fotografiach, tworząc kolekcję, którą obecnie możemy podziwiać w Muzeum Sopotu. Zdjęcia letników pochodzą przede wszystkim z lat 1911 i 1912. Doskonale opisują kurort z początków XX wieku. Widzimy na nich dworzec, plażę, molo i sopockie ulice. Komentarzem do fotografii są cytaty z „Jlustrowanego przewodnika po Gdańsku, Oliwie, Sopotach i Malborku”, autorstwa dr Mieczysława Orłowicza, wydanego w 1911 roku. W klimat z tamtych lat wprowadzają nas również  teksty z pocztówek wysyłanych z kurortu i ogłoszenia ze starych gazet. Marzą nam się wakacje, póki co, stańmy się letnikami choć przez chwilę, na odwiedzenie wystawy „Sopot 1904-12. Lato Fabianich”  mamy czas do 15 kwietnia.

Sopot 1904-12. Lato Fabianich Wystawa  czynna do 15 kwietnia Muzeum Sopotu - Willa Ernsta Claaszena ul. Poniatowskiego 8, Sopot
„Chcemy być nowocześni” - Muzeum Miasta Gdyni

Do 29 kwietnia w Muzeum w Gdyni można oglądać wystawę „Chcemy być nowocześni”, prezentującą polski design lat 1955-1968 z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

W stolicy ekspozycja cieszyła się dużym powodzeniem, odwiedziło ją ponad 35 tys. osób. Od 10 lutego do 29 kwietnia meble, szkło, ceramikę, tkaniny i urządzenia techniczne z tamtych lat można oglądać na Wybrzeżu. Wielu pewnie zadziwi fakt, że projektowane wtedy przedmioty były ładne. Daleko im do kojarzonych z PRL-em bubli. W latach 50. i 60. polskich projektantów fascynowały nowe tworzywa i sztuka abstrakcyjna, stąd fantazyjne kształty przedmiotów.  Zwiedzający zobaczą również fragmenty wnętrz, fotosy i filmy. Dodatkową atrakcją jest prezentacja  plakatów z kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Wystawie towarzyszą liczne spotkania:

30 marca: prelekcja „Drogi polskiego designu a projektowanie ubioru” Magdaleny Szadkowskiej

13 kwietnia: spotkanie z grupą projektową Fivetimesone – „Naturalnie o projektowaniu”

22 kwietnia: projekcja filmu „Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa” w reż. Małgorzaty Olimpii Świderskiej – Pomorski

27 kwietnia: spotkanie z firmą Paged Meble „Historia krzeseł Sig – trendy, które nie przemijają”

29 kwietnia: finisaż wystawy, a podczas niego koncert jazzowy w wykonaniu Przemka Dyakowskiego z zespołem

„Chcemy być nowocześni” Wystawa czynna do 29 kwietnia Muzeum Miasta Gdyni ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
„ Crude Life” Oron Catts i Ionat Zurr - CSW Łaźnia, Gdańsk

Na wystawie „Crude Life”, pokazywanej w CSW Łaźnia w ramach Art & Science Meeting, Oron Catts i Ionat Zurr prezentują prace, które zmuszają do zadawania pytań związanych z bioetyką, inżynierią genetyczną i biotechnologią. Artyści należą do czołowych przedstawicieli bio-artu, którego działania artystyczne łączone są z praktykami z laboratorium biologicznego, często staje się nim przestrzeń galerii. Oron Catts i Ionat Zurr tworzą instalacje i obiekty wykorzystując do tego wyhodowane przez nich tkanki. Swoje dzieła nazywają bytami „pół-żywymi” (Semi-Living) . W 1996 roku para zainicjowała przy Uniwersytecie Zachodniej Australii „Tissue Culture & Art Project”, którego celem jest rozwijanie współpracy pomiędzy artystami i naukowcami zajmującymi się materią organiczną.

W CSW Łaźnia można zobaczyć między innymi dokumentację performansu wykonanego w Berlinie w 2005 roku, w którym artyści i publiczność ucztowali przy kotletach uformowanych z tkanki mięśniowej, wyhodowanej z komórek macierzystych nieżyjącej od kilku lat owcy. „Art & Science Meeting” jest projektem stworzonym dzięki współpracy CSW Łaźnia z Narodowym Centrum Kultury. Ma on na celu połączenie świata nauki i sztuki.  Wystawom towarzyszą publikacje, międzynarodowe konferencje i warsztaty. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej projektu . Po prezentacji w CSW Łaźnia wystawa zostanie pokazana również przez warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

„Crude Life” Oron Catts i Ionat Zurr Wystawa czynna do 22 kwietnia Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze