1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Już niedługo rusza Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego – mistrza polskiej piosenki

Już niedługo rusza Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego – mistrza polskiej piosenki

Tegoroczna edycja Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego potrwa od 8 do 9 października w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. (Ilustracja: materiały prasowe)
To święto kultury i muzyki, podczas którego debiutanci oraz artyści scen polskich przypominają o niekwestionowanej legendzie polskiej piosenki. Już niedługo rusza VI Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Młynarski w Paryżu”.

Filolog, poeta, satyryk, artysta kabaretowy, konferansjer, dramaturg, scenarzysta, librecista, tłumacz, felietonista, kompozytor, reżyser teatralny i autor ponad 2000 tekstów piosenek. Jeremi Przybora nazwał go jednym z „trójcy wieszczów polskiej piosenki”, obok Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty. Wojciech Młynarski debiutował na początku lat sześćdziesiątych w kabarecie i teatrze studenckiego klubu „Hybrydy”. Później przez lata związany był ze sceną Teatru Ateneum, na której stworzył legendarne spektakle „Brel”, „Wysocki”, „Hemar – piosenki i wiersze” oraz „Młynarski- recital”. Pisał piosenki dla m.in.: Skaldów, Hanny Banaszak, Kaliny Jędrusik, Haliny Kunickiej, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego, Alicji Majewskiej, Ewy Bem, Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Michała Bajora, Krystyny Prońko czy Ireny Santor. Od 2013 roku młodzi artyści i wokaliści oddają hołd jego twórczości w ramach Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Jego tegoroczna edycja odbędzie się od 8 do 9 października w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Konkurs Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego to konkurs wokalny poświęcony dorobkowi artystycznemu jednego z największych twórców piosenki ostatniego 50-lecia. Festiwal gości zarówno młodych, debiutujących aktorów i wokalistów oraz czołowych artystów scen polskich, jak i postaci ze świata sztuki. To święto kultury i muzyki, podczas którego debiutanci oraz artyści scen polskich przypomną o legendzie polskiej piosenki – Wojciechu Młynarskim.

Tegoroczna odsłona konkursu odbędzie się pod hasłem „Młynarski w Paryżu” i zostanie poświęcona piosence francuskiej. Oznacza to, że jeden z dwóch utworów wykonywanych przez uczestników powinien być tłumaczeniem piosenki dokonanym przez Wojciecha Młynarskiego z języka francuskiego. W jury konkursu zasiądą: Jan Emil Młynarski – dyrektor artystyczny, przewodniczący jury i syn Wojciecha Młynarskiego, Agata Kulesza – jedna z najwybitniejszych polskich aktorek oraz Magda Umer – piosenkarka i wykonawczyni poezji śpiewanej. Organizatorem Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego jest fundacja „Róbmy swoje dla kultury”.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze