1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Lombard” – historia największego lombardu w Europie od dziś w kinach

(Fot. materiały prasowe)
Chwytający za serce film „Lombard”, zwycięzca polskich i zagranicznych festiwali (w tym Millennium Docs Against Gravity), określany jest najważniejszym dokumentalnym debiutem roku. Film w reżyserii Łukasza Kowalskiego to rodzaj czarnej komedii, balansującej idealnie pomiędzy śmiechem a łzami, co za każdym razem budzi w widowni ogromne emocje. Już od dzisiaj film można oglądać w ponad 50 kinach studyjnych w całym kraju.

Pełne sale podczas warszawskiej i śląskiej premiery oraz wyprzedany pokaz w Bytomiu świadczą o tym, jak niezwykły jest to film. Do wysokich ocen ze strony publiczności dołączają media. Twórczemu duetowi reżysera Łukasza Kowalskiego i producentki Anny Mazerant udało się uchwycić ducha niezwykłego miejsca, opiekujących się nim ludzi oraz zapomnianej przez świat dzielnicy Bytomia.

(Fot. materiały prasowe)

Reżyser Łukasz Kowalski tak opowiada o tym, co starał się przedstawić w swoim filmie: – Poznajemy historię każdego z pracowników oraz relacje między nimi. Poznajemy klientów, którzy odwiedzają lombard. Mamy historie miejsca i przedmiotów. W tle snuje się obraz dzielnicy nazywanej przez miejscowych „dzielnicą cudów”, bo wszystko może się tu wydarzyć. Jeszcze inny plan stanowi sama dzielnica miasta Bytom, nazywanego jeszcze do niedawna przez dziennikarzy „polskim Detroit”, ponieważ jako pierwsze miasto w Polsce stanęło przed widmem bankructwa. Film opowiada o rzeczach ważnych społecznie, ale nie brak w nim dużej porcji humoru.

(Fot. materiały prasowe)

„Lombard” – o czym jest film?

„Lombard” to poruszająca i pełna humoru komedia dokumentalna o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Szalone marketingowe pomysły Wieśka i czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym futrem, wzbudzają naszą sympatię. Choć lombard przynosi straty, staje się ważnym centrum życia dzielnicy. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy właściciele podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości.

Zobaczcie zwiastun:

Pełną listę kin, w których możecie obejrzeć film, znajdziecie tutaj: https://www.againstgravity.pl/gdzie-zobaczysz-nasze-filmy

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
Reklama
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze