1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Dawid Podsiadło, Jerzy Skolimowski i apokaliptyczna Warszawa – publikujemy teledysk do utworu „mori”

Kadr z teledysku do utworu „mori” Dawida Podsiadły (Fot. materiały prasowe)
Zanim Dawid Podsiadło wyruszy w ogłoszoną pod koniec zeszłego roku trasę „PRZED I PO TOUR” zaprasza nas na spacer po Warszawie. W opublikowanym właśnie teledysku do utworu „mori” widzimy apokaliptyczną wizję Warszawy oraz mistrza – Jerzego Skolimowskiego.

Jak zdradza Dawid, plan zrealizowania teledysku do utworu „mori” z jego ostatniego albumu „Lata Dwudzieste” nie powstał od razu: „»mori« to utwór, który ma dla mnie tak duży ładunek emocjonalny i jest tak skupiony na przekazaniu bardzo trudnych i intymnych emocji, że nie wyobrażałem sobie żadnej ilustracji video, która mogłaby iść z nim w parze. Nie planowaliśmy, że ten klip w ogóle powstanie, ale wtedy odezwał się do mnie zaprzyjaźniony reżyser Tadek Śliwa z pomysłem, który nazwaliśmy roboczo »antyteledyskiem«. Zupełna pustka, miasto w odsłonie, która zaskakuje i przywodzi nie tak odległe wspomnienia o czasie, kiedy siedzieliśmy zamknięci w domach. I samotny spacer, do którego każdy znajdzie swoją interpretację. Od razu poczułem, że jednak musimy to zrobić” – napisał artysta w mediach społecznościowych.

Scenariusz zakładał obecność tylko jednego aktora – zaproszenie do współpracy zgodził się przyjąć wybitny polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy Jerzy Skolimowski, który niedawno za swój film „IO” otrzymał nominację do Oskara. – Gdy usłyszałem „mori” i zobaczyłem zdjęcia pustej, apokaliptycznej Warszawy, nie wahałem się, by wziąć udział w tym projekcie. To moje własne klimaty – gramy do jednej bramki – przyznał Jerzy Skolimowski.

Tak powstał obraz, który jest jak perfekcyjne dopełnienie najbardziej emocjonalnego utworu z najnowszej płyty Dawida Podsiadły. –Ten poruszający i piękny utwór potrzebował przestrzeni, metafory, obrazu, który pozwoli mu oddychać, pozwoli go zrozumieć, przeżyć. Co się stanie, gdy odchodzisz? Co się stanie, jak odchodzi najbliższa ci osoba? Czy świat przestaje istnieć? Czy chcesz iść? Czy warto zostać? Czy jest z kim? Czy pomimo tłumu wokół zostajesz tutaj zupełnie sam? Ciągle pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi – mówi Tadeusz Śliwa, reżyser teledysku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze